Ako vybrať školský batoh pre žiaka ZŠ a SŠ

1977

Chcete pre vaše dieťa kúpiť pekný a kvalitný batoh do školy? Pozrite sa, aké kritériá by mal spĺňať kvalitný školský batoh pre žiakov ZŠ a SŠ.

Tak, ako ste svedomito riešili výber školskej tašky pre vášho prváčika, rovnako svedomito by ste mali pristupovať k výberu  školského batohu aj pre staršie deti. Školský batoh je neoddeliteľnou súčasťou každodenného života žiaka či študenta strednej školy.

Nesprávne zvolený školský batoh zvyšuje záťaž na krehkú chrbticu rastúceho dieťaťa a môže byť príčinou vzniku skoliózy. Takže pri výbere školského batohu by ste mali ste vašu pozornosť mali okrem vzhľadu a ceny zamerať na niekoľko veľmi dôležitých parametrov.

Pri výbere školského batohu sa názory rodičov a samotných detí zvyčajne líšia. Rodičia dávajú prednosť kvalite, bezpečnosti a pohodliu pri nosení, deti sa v prvom rade sústredia na vzhľad. Našťastie, v pestrom sortimente školských batohov nie je problém nájsť spoločný kompromis. Teda, vybrať pohodlný a kvalitný batoh do školy, ktorý bude pre vášho školáka či študenta atraktívnym.

Ako vybrať správny školský batoh?

Aj keď kvalitný školský batoh nekúpite za 10 a ani za 20 €, myslite na to, že správne vybraný batoh pomôže vášmu dieťaťu získať správne držanie tela a vydrží mu aj niekoľko rokov. Hlavným kritériom pri výbere batohu by malo byť predovšetkým pohodlie a zdravie vášho dieťaťa.

Čo všetko by ste si mali teda pri výbere školského batohu všímať?

Materiál

Kvalitný školský batoh je vyrobený z materiálov, ktoré spĺňajú všetky hygienické a bezpečnostné normy. Najkvalitnejšie batohy sú vyrobené z nepremokavej a ľahkej, ale odolnej látky. Najčastejšie je to polyester alebo nylon. Kvalitný školský batoh viete ľahko vyčistiť od prípadnej špiny.

Batoh by nemal strácať farbu pri umývaní, vyblednúť od slnka a mal by vydržať aj mínusové teploty.

Kvalita šitia

Osobitú pozornosť venujte kvalite šitia. Školský batoh deti mnohokrát využívajú, okrem nosenia učebníc a školských potrieb, aj ako pohodlné sedadlo, futbalovú loptu či ako sedák pri šmýkaní sa po schodoch. Preto by mala byť silná a kvalitná nielen tkanina, ale tiež samotné švy, aby sa batoh nezačal párať resp. trhať.

Ergonomický chrbát

Keďže chrbtica dieťaťa sa vyvíja až do 18. roku života, chrbát batohu musí byť vyrobený z pevného materiálu. Zadná časť anatomického batohu pomáha rovnomerne rozložiť zaťaženie na chrbte dieťaťa. Znižuje tlak na chrbticu, prispieva k vytvoreniu správneho držania tela a minimalizuje riziko skoliózy u dieťaťa.

Školský batoh Topgal s tvarovanou chrbtovou časťou

Komfort pri nosení zvyšuje mäkká priedušná podšívka a tvrdé dno, ktoré sa neprepadáva pod váhou kníh a netlačí dieťa na bedrách.

Pre stredoškolákov už môžete vyberať školské batohy s chrbtom strednej tuhosti alebo mäkké.

Veľkosť, hmotnosť a nosnosť

Správne zvolený školský batoh by mal mať optimálnu veľkosť a hmotnosť.

Optimálne veľký batoh do školy by mal byť v hornej časti v úrovni ramien, pričom na šírku by nemal vyčnievať cez ramená. Spodná časť by mala byť približne na úrovni bedier dieťaťa. Zadná stena batohu by mala dobre priliehať k chrbátu dieťaťa, čo dosiahnete upravením dĺžky ramienok.

Nešetrite a nekupujte dieťaťu vak, do ktorého „ dorastie.“  Čím je batoh väčší, tým viac to váži a dieťa sa rýchlejšie unavý. Takýto batoh je pre školáka nielen nepohodlný, ale môže tiež vážne poškodiť zdravia dieťaťa.

Rovnako dôležitú rolu ako veľkosť zohráva aj váha školského batohu s jej obsahom.

Prípustná váha školského batohu pre deti s obsahom:

  • 6-8 rokov – 1,5 kg
  • 10-12 rokov – 3 kg
  • 13-14 rokov – 3,5 kg
  • 15-17 rokov – 3,5 kg (pre dievčatá) a 4,5 kg (pre chlapcov).

Pri výbere si všímajte výrobcom uvedenú hmotnosť, pretože ani prázdny školský batoh by nemal byť ťažký. Žiak by na chrbte nemal nosiť väčšiu záťaž ako desatinu svojej váhy.

Keď dieťa váži 30 kg, hmotnosť školského batohu s učebnicami by nemala byť väčšia ako 3 kg. V prípade, že mu vyberiete školský batoh, ktorý prázdny váži 1 200 g, na učebnice a iné školské potreby mu ostane len 1 800 g.

Čím ľahší batoh, tým lepšie. Ale pozor, nízka váha by rozhodne nemala byť na úkor kvality, teda vystuženého chrbta, pevného polstrovania, širokých popruhov, pevného dna,…

Popruhy

Jednou z najdôležitejších častí batohu sú tiež popruhy. Dieťa by malo mať ich dĺžku pohodlne nastavenú tak, aby školský batoh dieťa netlačil alebo iným spôsobom neobmedzovala, ale zároveň musia zabezpečiť tesné priľnutie batohu k chrbtu dieťaťa. Ideálnou verziou školského batohu sú modely s ďalším popruhom, v oblasti pásu školáka, ktorý pomáha rovnomerne rozložiť záťaž pri nosení vaku.

Študentský batoh do školy Coocazoo
Coocazoo batoh CarryLarry2

Optimálna šírka popruhov je 4-5 centimetrov, pretože široké popruhy na školskom batohu pomáhajú rovnomerne rozložiť zaťaženie na chrbticu. Dĺžku popruhov by ste mali vedieť nastaviť špeciálnou sponou a aby sa neuvoľňovali pri nosení, mali by mať tesniaci krúžok.

Dôležité je aj pripevnenie popruhov k vaku. Popruhy by nemali byť prišité vedľa seba príliš blízko, pretože by mohli dráždiť pokožku dieťaťa v oblasti krku, ale nemali by byť od seba ani veľmi vzdialené, aby nepadali z ramien dieťaťa pri nosení. Vnútorná strana ramenných popruhov, rovnako ako zadná časť batohu, by mala byť pokrytá mäkkou vzdušnou sieťovou tkaninou.

Dbajte na to, aby malo vaše dieťa nastavené popruhy na školskom batohu v rovnakej dĺžke. V opačnom prípade môže nosenie aj kvalitného batohu viesť ku skolióze.

Reflexné prvky

Reflexné prvky poskytnú dieťaťu vyššiu bezpečnosť, pretože bude dobre viditeľné pre vodičov pri zníženej viditeľnosti, v daždi, hmle, snehovej metelici či večer.  Školský batoh by mal mať bezpečnostné reflexné prvky nielen vpredu ale aj po bočných stranách.

Funkčnosť

Školský batoh step by step
Hama Coocazoo JobJobber / Lime District

Čím je vaše dieťa staršie, tým viac musíte pri výbere školského batohu myslieť aj na praktické využitie. U starších žiakov a študentov stredných škôl voľte batoh s vyšším objemom. Ideálny je trojkomorový batoh, prípadne vak s oddelenou priehradkou na notebook či tablet.

Vnútorné priehradkyvonkajšie vrecká pomáhajú udržať v batohu poriadku a dávajú dieťaťu možnosť rýchlo nájsť potrebné veci. Niektoré modely môžu mať plastové alebo pogumované dno, ktoré chránia vak pred nečistotami a poškodením pri trení po podlahe.

Pri kúpe dajte prednosť batohu, ktorý má ucho na prenášanie. Deti mnohokrát batoh prenášajú v ruke a za ucho sa im bude batoh prenášať určite jednoduchšie. Ucho na prenášanie musí byť pevné a dostatočne široké, aby sa dieťaťu nezarezávalo pri prenášaní do dlane.

Ucho by malo byť veľké tak, aby ho dieťa vedelo uchopiť aj v rukaviciach. Keďže žiaci zvyčajne majú batohy v škole zavesené na lavici, praktickým doplnkom je aj pútko na zavesenie.

Dizajn a príslušenstvo

Pri výbere batohu berte do úvahy aj názor vášho dieťaťa, pretože školský batoh dáva dieťaťu ako aj teenegerovi príležitosť vyjadriť svoju osobnosť. Žiaci prvého stupňa uprednostňujú batohy v žiarivých farbách zdobené obrázkom svojich obľúbených rozprávkových hrdinov.

Pozrite si viac batohov pre 1. stupeň ZŠ

Vkus chlapcov a dievčat sa vekom mení a žiaci 2. stupňa základnej školy a študenti stredných škôl dávajú už prednosť štýlovým batohom v neutrálnych farebných odtieňoch, mnohokrát s logom obľúbených hudobných idolov, športových klubov, módnych značiek alebo s abstraktnými motívmi. Školský batoh sa stáva štýlovým doplnkom a je prostriedkom pre vyjadrenie osobnosti teenegera.

Pozrite si viac batohov

Keďže občas je pre rodičov náročné ulahodiť vkusu dieťaťa, ponúknite vášmu školákovi či stredoškolskému študentovi niekoľko kvalitných modelov a výber dizajnu ponechajte na neho.

Cerifikáty

Pri výbere kvalitného školského batohu vám pomôžu aj nezávislé certifikáty, testy a ocenenia.

Pozor, nie každý batoh je aj školský batoh

Zorientovať sa v širokej ponuke školských batohov môže byť náročné, pretože nie každý batoh je vhodný aj do školy. Niektorí rodičia sa mylne domnievajú, že batoh, vak a ruksak je jedno a to isté. Ale je to omyl. Jediným spojivkom je ich funkcia, teda všetky slúžia na prenášanie vecí.

Športový ruksak

Univerzálne, športové batohy ako aj tašky cez rameno sú u teenegerov veľmi obľúbené, ale nie sú vhodné na každodenné nosenie do školy. Prečo?

Ľahké športové batohy majú nižšiu nosnosť, chýba im vystužený chrbát a dno, a preto pri nosení môže obsah ruksaku študenta nepríjemne tlačiť.

Materiál, z ktorého sú ľahké športové batohy ušité, nie je dostatočne pevný na to, aby bez poškodenia zvládol prenášanie vyššej hmotnosti, a tak budete musieť počas školského roka takýto vak meniť raz, možno aj dvakrát. Nižšia nosnosť sa odráža aj v kvalite šitia a pevnosti švov, ktoré sa veľmi rýchlo pod vyššou záťažou začnú párať, resp. trhať.

Taška cez rameno je síce moderným doplnkom teenegera, ale jej nosenie na jednom ramene negatívne vplýva na správne držanie tela.

Ako rozpoznať školský batoh od batohov určených na voľný čas a športové aktivity?

Charakteristickým znakom školského batohu je pevný tvar. Vystužený chrbát podporuje správne držanie tela, zabraňuje vývoju skoliózy a hmotnosť je rovnomerne rozložená po celej chrbtici.

Pevné dno sa neprepadá a obsah školského batohu netlačí dieťa na bedrách. Vďaka premyslenému vnútornému členeniu si vie dieťa knihy a školské potreby v školskom batohu premyslene uložiť.

Výhody školského batohu

  • rovnomerné rozloženie záťaže na chrbticu
  • anatomicky tvarovaná vystužená chrbtová časť so systémom odvetrávania
  • prehľadné vnútorné členenie, doplnkové vrecká a priehradky
  • veľká kapacita a nosnosť
  • široké pevné popruhy
  • nepremokavá tkanina
  • jednoduchá údržba
  • pevný tvar

Školské batohy, ktoré spĺňajú všetky potrebné kritéria pre žiakov základných a stredných škôl nájdete na topgal.sk, alza.sk, market24.sk alebo hej.sk.

Výrobcovia kvalitných študentských a školských batohov

Dnes už existuje obrovský počet spoločností, ktoré vyrábajú študentské a školské batohy. Mnohí z nich využívajú moderné technológie, neustále vyvíjajú nové vzory, zlepšujú dizajn výrobkov a dôkladne spracúvajú aj tie najmenšie detaily.

Vďaka svojej vysokej kvalite a štýlovému dizajnu patria medzi vyhľadávané batohy nemeckých značiek Herlitz, Coocazoo.

Rovnako exkluzívne a vysoko kvalitné modely ponúkajú českí výrobcovia ako Topgal, Stil, Baagl, Easy, KARTON P+P alebo Bagmaster.

Ako nosiť školský batoh

• Dbajte na to, aby dieťa nosilo školský batoh vždy na oboch pleciach, pretože nosenie batohu na jednom ramene či v ruke vedie k deformácii chrbtice.

• Uistite sa, že batoh má dieťa v správnej výške, teda ani príliš nízko, ani vysoko. Najvyššia časť by nemala presahovať cez ramená a spodná by mala byť pod pásom.

• Aby ste podporili prirodzené zakrivenie chrbtice, nastavte dĺžku popruhov tak, aby spodná časť batohu bola v oblasti bedier. Školský batoh by mal priliehať k chrbtu.

TOP školské batohy Topgal
Batohy TOPGAL

Najťažšie knihy by mali byť umiestnené v zadnej chrbtovej časti batohu.

Popruhy pevne zaistite, aby sa dieťaťu počas nosenia batohu neuvoľňovali. Oba popruhy musia byť nastavené v rovnakej dĺžke. Dĺžku pravidelne kontrolujte a v prípade ich uvoľnenia potiahnutím upravte.

Pri nesprávne nastavenej dĺžke popruhov môže dieťa pociťovať bolesť v bedrovej oblasti a to v prípade, keď sú popruhy príliš dlhé. Naopak, príliš krátke popruhy nútia dieťa nakláňať sa dopredu, čím sa zvyšuje záťaž na na chrbticu.

  • Dohliadnite na to, aby dieťa nenosilo v batohu zbytočné veci, ktoré zvyšujú hmotnosť batohu. Pri výbere školských dosiek, peračníka, desiatovníka a fľaše na pitie uprednostnite ľahké materiály. Ďalšou z možností ako odľahčiť školský batoh vášho dieťaťa, je naučiť dieťa, že vodu si do fľaše napustí až v škole.

Zdieľaním článku na Facebooku pomôžete aj vašim priateľom a známym vybrať kvalitný školský batoh.

4.9/5 - (11 votes)