Hracia deka pre dieťa – ako vybrať tú naj…?

2186

Kúpiť alebo nekúpiť hraciu deku pre dieťa? Patrí detská hracia deka do povinnej výbavy alebo to je len ďalšia zbytočná investícia? Ako vybrať  hraciu deku pre dieťa? Prečítajte si článok, v ktorom sa dozviete všetko potrebné o hracej deke pre dieťa, a určite sa potom rozhodnete správne.

Prvý rok života dieťaťa je rokom neuveriteľne rýchleho psychomotorického vývinu. Dieťatko je v tomto období obzvlášť citlivé na podnety vonkajšieho sveta, ktoré sú základom pre jeho rozvoj a učenie sa. Je na rodičoch, aby okrem lásky a starostlivosti dopriali svojmu potomkovi aj ideálne podmienky pre hru, rozvoj a pre poznávanie sveta. Takýmto špeciálnym priestorom pre dieťa môže byť hracia deka.

Čo je detská hracia deka

Detská hracia deka je špeciálna podložka z látky s niekoľkými hernými prvkami a pre dieťa ňou získate bezpečný herný komplex. Okrem zábavy a množstva príležitostí pre hru, hracia deka poskytuje dieťaťu nové stimuly pre jeho vývoj a skvelé podmienky pre zmyslový a motorický rozvoj.

Hracia deka pre deti

Každý z prvkov, ktorý sa nachádza na rozvojovej podložke, stimuluje dieťa k aktivite, hre a objavovaniu. Všetky rozvojové podložky podporujú u dojčiat rozvoj zraku, sluchu, hmatových vnemov, prispievajú k rozvoju myslenia, predstavivosti a tvorivosti.

Rozvojové podložky sa líšia tvarom, veľkosťou, počtom oblúkov, typom a tvarom hračiek. Hracia deka môže byť okrúhla, štvorcová, oválna, v tvare zvieratka, slniečka, kvetu, s ochranným mantinelom alebo bez neho, ba dokonca v ponuke nájdete aj rozvojové podložky s hudobným a svetelným panelom.

Pre plnohodnotný rozvoj dieťa je ideálnym modelom hracia deka z materiálov rôznych textúr, hračiek rôznej veľkosti, tvarov a farieb a hračiek vydávajúcich celý rad zvukov, ako pískanie, hrkanie, šušťanie.

Väčšina rozvojových podložiek má vo svojej výbave aj pútavé hračky, ktoré sú použiteľné i samostatne. Mäkké zrkadielka, hrkálky či šušťavé plyšové zvieratká je možné upevniť na postieľku alebo kočík.

Hracia deka pre deti podľa veku

Rozvojové podložky nám výrobcovia hračiek ponúkajú pre deti rôznych vekových kategórií. Dieťatko do 3 mesiacov na hracej deke len leží, naopak staršie dieťa, ktoré sa už otáča a začína loziť potrebuje viac priestoru a zaujímavejšie hračky, preto hraciu deku pre dieťa vyberajte podľa jeho veku.

Rozvojové podložky pre deti vo veku 0-3 mesiace

Napriek tomu, že veľa výrobcov uvádza na detskej hracej deke odporúčaný vek od 0+, teda od narodenia, počkajte, kým si vaše bábätko zvykne na domáce prostredie, zadaptuje sa a zosilnenie. Hraciu deku vaše dieťatko určite nepotrebuje skôr ako dovŕši 1. mesiac.

Pre deti vo veku 1-2 mesiacov odporúčame malú rozvojovú podložku v jemných farebných odtieňoch s oblúkmi so závesnými hračkami a vyvýšenými okrajmi. Vzhľadom k tomu, že dieťatko vo veku 1-2 mesiacov väčšinu dňa preleží, jeho pozornosť ako prvé upútajú visiace hračky na oblúku. Hračky sú spravidla na oblúku upevnené pomocou suchého zipsu a neskôr ich môžete sňať a dať dieťatku do rúk.

Ak plánujete hraciu deku používať v prvých mesiacoch života dieťatka, vyberajte takú, na ktorej sa nachádzajú závesné hračky v rôznych tvaroch a farbách, ktoré stimulujú vnímanie dieťatka. Všetky odnímateľné predmety musia byť veľké, aby ich dieťa nemohlo prehltnúť.

V 3 mesiacoch dieťatko postupne prechádza od pozorovania visiacich hračiek k aktívnej zábave. Začne sa za hračkami naťahovať. Bude sa snažiť dotknúť sa ich rukami aj nohami. Hračky by mali byť zavesené tak, aby sa ich dieťa vedelo dotknúť a  mohlo ich uchopiť do dlaní.

Hracia deka pre deti od 4. mesiaca veku

Okolo 4. mesiaca sa dieťatko naučí obrátiť sa na bruško a ležanie na chrbte už bude pre neho nezaujímavé. Dieťa presúva svoju pozornosť z hračiek zavesených na oblúkoch hrazdičky na povrch rozvojovej podložky.  V tomto veku podporíte rozvoj dieťatka hracou dekou, ktorá má rôzne farbyrozmanité štruktúry tkaniny.

Súčasťou niektorých modelov sú aj odnímateľné vankúšiky, ktoré zvyšujú pohodlie dieťaťa , ležiaceho na chrbte alebo na bruchu.

Prínosom pre dieťa bude zrkadielko upevnené na hracej deke. Dieťatko sa zoznamuje so svojím obrazom, komunikuje so sebou a snaží sa držať hlavu hore. Hračky s rôznym povrchom prispievajú nielen k rozvoju hmatových vnemov, ale tiež poslúžia dieťatku ako hryzačky.

Hracia deka pre deti

Pozrite si viac hracích diek

Ubehne trochu času a dieťa sa naučí plaziť sa. Hračky presuňte na okraj rozvojovej podložky, aby ste dieťa stimulovali k lezeniu. V tomto veku už ochranné mantinely hracej podložky nie sú pre malého cestovateľa neprekonateľnou prekážkou, preto majte dieťatko počas hier na hracej deke vždy pod dohľadom.

Aktivity a hru dieťatku na rozvojovej podložke v tomto období spestríte zvukovými, svetelnými a hudobnými prvkami, ktoré sú súčasťou už mnohých modelov. Stláčanie tlačidiel, spustenie melódie alebo blikajúce svetielko pomáhajú dieťaťu pochopiť príčinný vzťah medzi činnosťou a výsledkom.

Pri výbere hracej deky s hudobnými a svetelnými efektmi myslite na to, že panel by ste mali vedieť kedykoľvek vypnúť a melódia a rôzny zvuky musia byť tiché a príjemné na počúvanie. V opačnom prípade môžu zvuky a svetlá dieťa obťažovať.

Prečítajte si tiež:

Cestovná postieľka – potrebujete ju?

Hračky pre bábätká vyberajte opatrne

Prečo kúpiť dieťatku hraciu deku

1. Hracia deka – bezpečné miesto pre dieťa

Ak sa rozhodujete medzi hojdacím kresielkom a hracou dekou, jednoznačne sa prihovárame za druhú možnosť. Zatiaľ čo dlhodobý pobyt dieťaťa v akomkoľvek kresle či sedačke simulujúcej sedenie alebo polosed závažným spôsobom ohrozuje jeho motorický vývin, hracia deka pôsobí v tomto smere presne naopak.

Dieťatko je na nej voľne položené na rovnej ploche, nič ho neobmedzuje v pohybe, kĺby a svaly nie sú zaťažované neprirodzenou polohou. Hracia deka je navyše spravidla umiestnená na zemi, takže dieťaťu nehrozí pád a zranenie.

2. Aktívne podporuje motorický vývin dieťaťa

Detská hracia deka  pomáha pri rozvoji koordinácie pohybov a orientácie v priestore. Dieťatko je na hracej deke motivované k pohybu. Naťahuje sa za hračkami, snaží sa ich dočiahnuť, učí sa orientovať v priestore, uchopovať predmety, testuje svoj vplyv na ne, trénuje si jemnú motoriku. Okrem toho je deka skvelým miestom pre prvé pretáčanie sa za podnetmi a pokusy o plazenie či dokonca lezenie.

3. Stimuluje rozvoj zmyslov

Hracie deky sú veľmi bohaté na podnety. Pomocou rozvojovej podložky sa zároveň vyvíja vizuálne a hmatové vnímanie detí. Pestré farby, tvary a zrkadlá vplývajú na zrak dieťaťa a pútajú jeho pozornosť. Šušťavé zvuky, piesne a melódie stimulujú rozvoj sluchu. Rôzne povrchy, textúry a materiály vplývajú pozitívne na citlivosť hmatu. A čo si budeme nahovárať, dieťatko väčšinu z hračiek aj ochutná, lepšie povedané preskúma ústami. Stimulácia zmyslového vývinu je v tomto veku obzvlášť dôležitá.

4. Prináša dieťaťu zábavu

Hoci ste mamičkou či oteckom na plný úväzok, iste z času na čas uvítate i čas pre seba, pre domácnosť či pre ostatných členov rodiny. A práve v tomto smere je hracia deka neoceniteľným pomocníkom pre rodičov. Detičky v nej často dokážu stráviť dlhý čas pokojnou a zaujatou hrou.

5. Využijete ju doma i na cestách

Hracia deka je veľmi prakticky a jednoducho skladná do kompaktných rozmerov. V menších domácnostiach nezaberá veľa miesta, je ľahké ju uskladniť v čase, keď sa práve nepoužíva, ale aj zbaliť a vziať so sebou na cesty, dovolenky či návštevy.

Odporúčané obchody:
BAMBINO.SK
FEEDO.sk
HEJ.SK
MARKET24.SK

Ako vybrať hraciu deku

Hracie deky sa v poslednom období tešia nevídanej obľube rodičov i malých prieskumníkov a  ponuka trhu je v tejto oblasti pomerne široká. Zosumarizovali sme základné parametre, ktorými by ste sa mali riadiť pri výbere hracej deky pre dieťa.

Veľkosť deky

Výber veľkosti hracej deky by sa mal odvíjať predovšetkým od vašich priestorových možností a od toho, či plánujete s dekou často cestovať a prenášať ju napríklad na návštevy k starým rodičom. Ak sú vaše možnosti v tomto smere neobmedzené, odporúčame vám staviť radšej na väčšie deky, ktoré ponúknu aj priestor pre pretáčanielezenie dieťatka. Takéto deky využijete oveľa dlhšie ako modely menších rozmerov, na ktorých ak sa dieťatko pretočí, skončí na podlahe.

Materiál deky

Hracia deka by mala byť komfortná a súčasne bezpečná. Pohodlie dieťatka by malo byť zabezpečené mäkkým, na dotyk príjemným a teplým materiálom. Zvyčajne sa využívajú zmesové materiály s obsahom bavlny a polyesteru. Bezpečie dieťatka by malo byť zaistené pevným materiálom bez obsahu toxických látok a nebezpečných farbív. Je potrebné počítať s tým, že dieťatko bude deku skúmať aj ústami.

Možnosti údržby

Hracia deka je veľmi náchylná na znečistenie. Väčšinu času je na zemi, zbiera sa do nej prach a bežné nečistoty. Okrem toho je vystavená slinám bábätka, prípadne i zvyškom potravy. Ideálne preto je, ak sa deka dá prať v práčke.

Farebnosť

V tomto prípade platí čím viac, tým lepšie. Zabudnite na zaužívanú modrú farbu pre chlapca a ružovú pre dievčatko. Pestrofarebnosť je jeden zo základných atribútov, ktorý by mala dobrá hracia deka spĺňať. Farby pútajú pozornosť dieťaťa a stimulujú jeho zrakový vývin. Čím je hracia deka farebnejšia, tým lepšie.

Hrazda

V ponuke sú samostatné hracie deky alebo deky s hrazdami, ktoré ponúkajú možnosť zavesenia hračiek. Hrazda sa vám bezpochyby osvedčí pri menších deťoch do cca 6 mesiacov. Dieťatko v tomto veku ešte spravidla nesedí ani nelezie a hra v ľahu na chrbátiku je pre neho veľmi príjemná. Ak dieťatko pretočíte na bruško, hračky je možné premiestniť do spodnej časti hrazdy. Hrazdu je u väčšiny modelov viete odobrať a deku použijete ako rozvojovú podložku aj samostatne.

Ponuka hračiek

Súčasťou hracej deky je zvyčajne aj rôzne široký výber hračiek. Tie je možné upevniť na hrazdu alebo bývajú voľne položené na deke. Veľmi obľúbené sú mäkké zrkadielka, plyšové hračky so šušťavými časťami, hrkálky a rôzne interaktívne hračky so zvukovými a svetelnými efektmi.

Pri výbere hracej deky dajte prednosť typu, kde viete hračky sňať, aby sa s nimi dieťatko mohlo neskôr hrať aj samostatne. Takéto hračky budete vedieť tiež lepšie umyť alebo oprať, a tak ich dieťatko bude mať vždy čisté.

Ochranné mantinely

Veľmi obľúbeným prvkom hracej deky sú takzvané ochranné mantinely. Ide o vyvýšené okraje deky zabraňujúce vykotúľaniu alebo vylezeniu bábätka mimo hrací priestor. Oceníte ich najmä u batoliat snažiacich sa o svoje prvé pohyby. Ochranné mantinely viete u väčšiny modelov spustiť, čím rozmery rozvojovej podložky zväčšíte.

Väčšina rodičov považuje kúpu hracej deky pre dieťa za dobrú investíciu, ale jej výber závisí od mnohých faktorov: od vašich finančných možností, voľného miesta v byte a od vašich preferencií.

Napíšte nám do komentárov, pre ktorú hraciu deku ste sa rozhodli vy, a ako ste boli s jej kúpou spokojní.

5/5 - (3 votes)