Detské šmykľavky: Vyhnite sa 3 najčastejším chybám pri ich kúpe

5652

Detské šmykľavky dnes môžete kúpiť pre deti v rôznom veku, od tých najjednoduchších až po veľké herné komplexy s hojdačkami alebo bazénom. Ale pri výbere šmykľavky pre dieťa robí mnoho rodičov niekoľko zásadných chýb, ktoré ich stoja nielen čas , ale tiež peniaze. Keď sa  chcete podobným chybám vyhnúť  a pre dieťa vybrať kvalitnú a bezpečnú šmykľavku, potom čítajte ďalej.

S príchodom jari postupne ožívajú aj záhrady, parky a detské ihriská. Hrou vonku trávia s obľubou čas deti rôzneho veku, od batoliat až po mladších školákov. Moderní rodičia, ktorí chcú, aby ich deti vonku trávili čo najviac času, robia všetko preto, aby im pre ich aktívny pohyb vytvorili ideálne podmienky.

Keďže kĺzanie patrí k veľmi obľúbeným detským aktivitám, s príchodom prvých teplých dní, stoja rodičia pred neľahkou úlohou – vybrať najlepšie detské šmykľavky.

Mnoho rodičov, ktorí chcú kúpu šmýkačky vyriešiť rýchlo cez internet, pri jej výbere často urobia jednu alebo hneď niekoľko chýb. Výsledkom je nespokojnosť  dieťaťa, zbytočne vyhodené peniaze a problémy s jej vrátením.

3 najčastejšie chyby pri kúpe šmykľavky

1. Objednávka šmýkačky len na základe fotografie

V prvom momente ste nadšení, šmykľavka sa vám ihneď zapáči, vyplníte objednávku a … Po príchode zásielky prichádza sklamanie. Tovar je od vyobrazenej krásnej šmýkačky na míle vzdialený.

2. Nízka cena je prioritou

V snahe ušetriť pri kúpe šmykľavky, môžete prísť obrovské sklamanie v podobe slabého plastu, zapáchajúcej hračky, nízkej stability. Navyše nekvalitné materiály nielenže znižujú stabilitu a životnosť šmýkačky, ale vážne môžu ohroziť zdravie vášho dieťaťa.  Ostré hrany, použitie ftalátov alebo iných zdraviu škodlivých látok pofidérnych výrobcov z Číny určite netrápia.

3. Ignorácia technických parametrov

Detské šmykľavky nám výrobcovia ponúkajú pre deti rôznych vekových kategórií, ich ignoráciou z vašej strany vám môže prísť pre 12 ročné dieťa šmýkačka vysoká 1 meter alebo naopak, váš dvojročný drobček nebude schopný sám liezť po schodíkov veľkej kĺzačky.

Ako vyberať detské šmykľavky

Detské šmykľavky: Tipy a rady, ako vybrať tú najlepšiu pre vaše dieťa

Ak ste sa práve rozhodli, že šmykľavka je tou pravou hračkou pre vaše dieťa alebo ste o jej kúpe presvedčení už dlhšie, ostáva len vybrať ten správny model. Hoci cena je bezpochyby dôležitý parameter, ako rodičia ste už iste zistili, že v súvislosti s tovarom a hračkami pre deti, nie vždy rozhodujúci. Lacné plasty spravidla nenapĺňajú požadované vlastnosti čo sa týka kvality, bezpečnosti a životnosti. Na čo sa teda zamerať pri výbere šmykľavky pre deti?

1. Materiál

Internetové obchody nám detské šmykľavky ponúkajú vyrobené z rôznych materiálov. Na výber máme šmýkačky plastové, kovové, drevené ale aj nafukovacie. Poďme sa pozrieť na výhody a nevýhody každého materiálu, z ktoré sa detské šmykľavky v súčasnosti vyrábajú, aby ste vybrali šmýkačku, ktorá bude pre vaše dieťa ideálna.

Plastové detské šmykľavky

Plastové detské šmykľavky majú hneď niekoľko výhod:

 • všestranné použitie, šmýkačky viete umiestniť vonku aj vo vnútri
 • v porovnaní s drevenými a kovovými kĺzačkami majú nízku cenu
 • sú veľmi odolné a absolútne bezpečné pre deti
 • šmýkacia plocha je hladká, bez spojov a švíkov, preto dieťaťu počas kĺzania nehrozí poškriabanie či zadretie
 • ľahké a mobilné. Jednoducho ich viete premiestniť do tieňa, pod altánok alebo do detskej izby
 • majú kompaktné rozmery, anatomický hladký povrch a zaoblené steny sú zárukou pohodlného a bezpečného kĺzania
 • nevyžadujú špeciálnu starostlivosť,  sú odolné voči vysokým i nízkym teplotám
 • nepohlcujú vlhkosť, nehrdzavejú ani sa nevysušia  v porovnaní s inými materiálmi
 • detské šmykľavky z plastu si môžete vybrať z obrovského množstva veľkostí a farieb
 • vyrábajú sa s ohľadom na vek dieťaťa
 • niektoré modely viete napojiť na hadicu s vodou, čím deťom vytvoríte malý tobogán
Plastové detské šmykľavky
Injusa detská šmykľavka Frozen

Najväčším mínusom plastových šmýkačiek je ich krehkosť. I Keď sa na ich výrobu používa vysoko kvalitný polymér, stále sú náchylné na prasknutie, resp. zlomenie.

Drevené šmýkačky

Výhodou drevených detských šmýkačiek je použitie ekologického a teplého materiálu. Šmýkačky z dreva sú veľmi stabilné a pekné. Ale pokiaľ chcete, aby si svoj krásny vzhľad, funkčnosť zachovali čo najdlhšie, musíte sa o ne pravidelne starať.

Drevo netoleruje daždivé počasie, môže sa začať deformovať alebo hniť. Pri vysokej vlhkosti sa na dreve objavuje pleseň, ktorá má veľmi škodlivý účinok na zdravie dieťaťa. Napriek kvalitnému opracovaniu, môže dôjsť k narušeniu povrchu a dieťa sa môže počas kĺzania poškriabať alebo si zadrieť triesku.

Ale musíme poznamenať, že pri správnej starostlivosti, budú drevené detské šmykľavky vašim deťom slúžiť dlho.

Kovové šmykľavky

V ponuke nájdeme aj detské šmykľavky z kovu. Môže ísť o šmýkačky s plastovou plochou na kĺzanie a kovovou konštrukciou alebo celokovové detské šmykľavky.

Detské šmykľavky s kovovou konštrukciou

Hlavnou výhodou tohto typu šmýkačiek je trvanlivosť a pevnosť, ale popularita kovových šmýkačiek pomaly klesá a to z niekoľkých dôvodov:

 • kov sa rýchlo zahrieva a ochladzuje. To znamená, že v lete  je horúci a dieťa sa môže na ňom popáliť, naopak v zime je príliš studený
 • po čase dochádza ku korózii kovu
 • spojovacie prvky a rôzne skrutky môžu dieťaťu spôsobiť zranenia.

Nafukovacie detské šmýkačky

Nafukovacie detské šmykľavky sú súčasťou skákacích hradov alebo vodných hracích centier. Kĺzanie do bazéna prináša deťom nové dojmy a množstvo pozitívnych emócií. Hracie vodné centrá a nafukovacie hrady so šmýkalkami kúpite v rôznych prevedeniach, farbách a veľkostiach.

V chladnom ročnom období nafukovacie detské šmykľavky jednoducho sfúknete a odložíte na ďalší rok. Nevýhodou je vysoké riziko prepichnutia alebo prasknutia.

2. Bezpečnosť

Bezpečnosť detskej šmykľavky ide bezpochyby ruka v ruke s jej kvalitou. Tá nemusí byť za každých okolností priamo úmerná cene, ale veľmi často tomu tak je. Lacné detské šmykľavky sú veľakrát vyrobené z nekvalitných plastov, ktoré sa pôsobením poveternostných podmienok drobia a lámu. Kvalitný plast je navyše spravidla oveľa príjemnejší na dotyk a je zárukou bezpečnosti i dlhšej životnosti.

Z hľadiska bezpečnosti sú veľmi dôležité tzv. certifikáty kvality alebo bezpečnostné certifikáty. Potvrdzujú, že šmykľavka spĺňa technické požiadavky a požadované limity chemických vlastnosti. Inak povedané, že je bezpečná pre vaše dieťa z hľadiska technického stavu i chemického zloženia. Vždy si u predajcu overte, či šmykľavka takýto certifikát má.

Pri kúpe šmykľavky vám odporúčame, aby ste si aj sami dôkladne preverili jej technický stav. Šmykľavka by mala byť dokonale hladká, nemala by obsahovať nijaké ostré ani malé časti. Všetky hrany musia byť zaoblené. Ak sú súčasťou šmykľavky schodíky, mali by byť potiahnuté protišmykovým povrchom. Z hľadiska bezpečnosti pri samotnom šmýkaní je ideálne, ak má šmykľavka dostatočne vyvýšené boky.

3. Nosnosť šmykľavky

Detské šmykľavky majú výrobcom uvádzanú maximálnu nosnosť, ktorú by ste kvôli riziku poškodenia, ale aj z hľadiska bezpečnosti nemali v žiadnom prípade prekračovať. Zjednodušene povedané, čím vyššia nosnosť, tým lepšie. Vaše dieťa bude môcť využívať šmykľavku dlhšie.

4. Odporúčaný vek

Ďalším parametrom, ktorý sú povinní výrobcovia pri hračkách, vrátane šmykľaviek, uvádzať, je odporúčaný vek dieťaťa, ktoré sa bude so šmykľavkou hrať. Opäť platí, čím väčšie vekové rozpätie, tým lepšie.

Šmykľavky určené len pre batoľatá nebudú bezpečné pre školákov a naopak.

Detské šmýkačky pre najmenších
Paradiso šmykľavka DINO

Pre malé deti sú malé detské šmykľavky najbezpečnejšie. Dieťa sa na nich bude kĺzať bez obáv a strachu.

Pozrite si viac šmykľaviek

5. Rozmery šmykľavky

To, že veľkosť šmykľavky nie je zanedbateľný údaj, je snáď samozrejmé. Rozmery šmykľavky však nie sú dôležité len z hľadiska jej umiestnenia na záhrade či na detskom ihrisku. Je podstatné si uvedomiť, že šmykľavka bude musieť niekde stráviť zimu.

Celoročný pobyt vonku sa kvôli zachovaniu pôvodných vlastností neodporúča. Preto by ste si mali zistiť, či a do akých rozmerov je možné šmykľavku poskladať. Ak ju plánujete v zimných mesiacoch využívať v interiéri, napríklad v detskej izbe, rozmery sú ešte podstatnejším údajom.

6. Ošetrenie UV stabilizátorom

Jedným z najdôležitejších parametrov je bezpochyby povrchové ošetrenie šmykľavky. Veľmi dôležité je, aby šmykľavka bola ošetrená tzv. UV stabilizátorom, ktorý zabráni vyblednutiu farieb pod vplyvom slnečného žiarenia a dažďa. V opačnom prípade bude po lete z vašej šmykľavky len kus plastu neidentifikovateľnej farby.

7. Možnosť pripojenia na vodu

Ako sme už spomínali vyššie, šmykľavky je možné využívať nielen na súši, ale aj v bazénoch. Deti takúto vodnú zábavu spravidla milujú. Aby ste mohli šmykľavku použiť ako malý tobogán, mala by byť vybavená možnosťou pripojenia na vodu. Väčšina kvalitných šmykľaviek už túto možnosť má.

8. Ďalšie príslušenstvo

Mnohé modely šmykľaviek je dostať kúpiť ako súčasť celého detského ihriska. V jednej hračke tak môžete mať šmykľavku aj preliezky, hojdačku, pieskovisko, či detský domček. Je na vašom uvážení, či investujete do šmykľavky 2v1 spojenej s inou detskou atrakciou alebo si radšej zaobstaráte každú hračku samostatne. Druhá možnosť je zvyčajne praktickejšia.

Prečo kúpiť dieťaťu šmykľavku

1. Detské šmykľavky majú široké využitie

Detské šmykľavky sú veľmi jednoduché hračky, ktoré milujú deti každého veku. Ak investujete do správneho modelu, využijete ho bezmála desať rokov. Šmýkanie na šmykľavke, samozrejme s asistenciou dospelého, si dokážu užiť už batoľatá a vyšantia sa na nej i školáci. Okrem toho, správna šmykľavka nájde svoje využitie na záhrade, v pieskovisku, ale napríklad aj v bazéne či v detskej izbe.

2. Sú zdrojom zábavy i rozvoja

O tom, že zábavu na šmykľavke si deti užívajú, určite niet pochýb. Mnohé z nich dokážu šmýkaním sa stráviť celé hodiny. Možno ste však netušili, že detské šmykľavky sú skvelým prostriedkom pre rozvoj hrubej motoriky. Deti si pri šmýkaní trénujú koordináciu pohybov, rovnováhu, posilňujú svaly. Šmýkanie na šmykľavke ich motivuje k pohybu a je všestranne užitočné pre rozvoj pohybovej sústavy.

3. Podnecujú deti pre pohyb na čerstvom vzduchu

Ak deti nemajú na záhrade dostatok podnetov, veľmi rýchlo sa tam začnú nudiť. Nemožno sa potom čudovať, že skôr či neskôr zakotvia radšej pri počítači alebo pred televízorom. Pobyt a pohyb na čerstvom vzduchu je v súčasnej pretechnizovanej dobe pre dieťa tým najlepším. Šmykľavka je bezpochyby jeden zo spôsobov, ako k nemu deti motivovať.

Psychológovia tvrdia, že vysoká telesná aktivita dieťaťa priamo a pozitívne ovplyvňuje intenzitu vývoja mozgu.

4. Vedú deti k samostatnej hre

Najmä ak vaše dieťa nemá súrodenca, zaiste si aj pri hre vyžaduje vašu spoločnosť. Šmýkanie sa je výborná aktivita, pri ktorej určite vydrží z času na čas aj samo. Vy sa zatiaľ môžete venovať práci v záhrade alebo popíjaniu kávičky na terase.

Detské šmykľavky v záhrade dávajú deťom príležitosť tráviť veľa času vonku. Ale, majte na pamäti, že malé deti by sa mali kĺzať len pod dohľadom dospelej osoby.

Najobľúbenejšie detské šmykľavky Smoby

Pri kúpe detskej šmýkačky mnohí rodičia siahnu po značke Smoby. Francúzska spoločnosť Smoby patrí medzi popredných svetových výrobcov hračiek, ktorý dbá na vysokú kvalitu a bezpečnosť svojich produktov.

Detské šmykľavky Smoby sú vyrábané z pevného kvalitného plastu s hladkým povrchom.  Plast, z ktorého Smoby detské šmykľavky vyrába je odolný voči poveternostným podmienkam. Vyblednutiu farieb na slnku zabraňuje špeciálny UV filter. Detské šmykľavky Smoby môžete umiestniť vo vnútri aj vonku.

Smoby detské šmykľavky pre deti od 2 rokov

Detské šmykľavky nám Smoby ponúka už pre deti od 2 rokov. Na výber máte 2 veľkosti v rôznych farebných prevedeniach a rozprávkových dizajnov.

Smoby šmykľavka pre deti s vodou
Smoby šmykľavka XS zelená

Šmýkačka Smoby Toboggan XS

 • vyrobená z vysoko pevného plastu, ktorý sa nedeformuje
 • ergonomický dizajn s oblými tvarmi
 • pre deti od 2 rokov
 • stabilná konštrukcia
 • kompaktný dizajn
 • jednoduché skladanie bez nástrojov
 • využitie v interiéri aj v exteriéri
 • možnosť pripojenia záhradnej hadice
 • protišmyková úprava schodíkov
 • anti-UV filter chráni povrch plastu pre slnečným žiarením
Smoby detské šmykľavky pre deti od 2 rokov
Smoby šmykľavky XS farebné prevedenia

Technické parametre detskej šmýkačky Smoby XS Toboggan

Smoby detské šmykľavky XS rozmery

 • rozmery šmykľavky v rozloženom stave: 125*50*75 cm
 •  celková výška: 75 cm
 • dĺžka plochy na kĺzanie: 90 cm
 • rozmery balenia:120*100*180 cm
 • maximálna nosnosť: 20 kg
 • hmotnosť: 3,6 kg

Pozrite si viac šmykľaviek pre deti do 2 rokov

Smoby šmykľavka pre deti od 2 rokov Toboggan KS

Detská šmýkačka Smoby
Šmykľavka KS
 • stabilná konštrukcia bez ostrých hrán
 • ergonomická plocha na šmýkanie dlhá 1,5 metra a široká 40 cm
 • pre vnútorné aj vonkajšie použitie
 • kvalitný plast s UV filtrom, odolný voči vyblednutiu
 •  možnosť pripojiť hadicu s vodou, čím získate pre deti domáci togán
 • opierky rúk vo vrchnej časti
 • 4 schodíky s protišmykovou úpravou
 • jednoduché zostavenie a demontáž bez použitia pracovných nástrojov
 •  kompaktné skladovanie
 • vyrobená v súlade s európskymi bezpečnostnými normami

 Rozmery šmýkačky Smoby Toboggan KS

Smoby šmykľavka KS tobogán

 • rozmery v rozloženom stave: 100*159*150 cm
 • rozmery v zloženom stave: 119*25*44 cm
 • celková výška: 100 cm
 • celková dĺžka: 159 cm
 • dĺžka šmýkacej plochy: 150 cm
 • šírka plochy na kĺzanie:40 cm
 • výška držiakov: 33 cm
 • maximálna nosnosť: 50 kg
 • hmotnosť šmýkačky: 8,5 kg

Smoby šmýkačka XL 230 cm s vlhčením

Smoby šmýkačka XL s plochou na šmýkanie dlhou až 2,3 metra prinesie intenzívny zážitok a veľa radosti deťom od 3 rokov.

Detské šmykľavky Smoby s vodou
Smoby XL 230cm

Smoby šmýkačka pre deti

Vlastnosti detskej šmýkačky Smoby Toboggan XL

 • vhodná pre deti od 3 rokov
 • dĺžka plochy na šmýkanie je 230 cm, šírka 40 cm
 • možnosť napojenia na hadicu s vodou
 • dvojitá vlna
 • ergonomicky tvarovaná šmýkacia plocha
 • pevný plast s UV filtrom
 • po napojení na vodu sa zmení na detský tobogán
 •  s dvojitou vlnou pre zábavnejšie šmýkanie
 • stabilná konštrukcia s pevnou podperou
 • 4 schody s protišmykovou úpravou
 • v hornej časti- držiaky rúk
 • využitie vonku
 • spĺňa európske normy kvality a bezpečnosti

Rozmery a technické parametre Smoby šmýkačky XL 230 cm s vlhčením

Veľké detské šmykľavky Smoby

 • rozmery v rozloženom stave: 237*112*142 cm
 • rozmery balenia: 187*33*60 cm
 • celková výška: 142 cm
 • celková dĺžka: 237 cm
 • dĺžka šmýkacej plochy:230 cm
 • nosnosť: 50 kg
 • hmotnosť: 17 kg

Pozrite si viac šmykľaviek SMOBY

Kvalitné detské šmykľavky Little Tikes

Detské šmykľavky Little Tikes vynikajú pútavým dizajnom a vysokou kvalitou prevedenia.  Americká spoločnosť LittleTikes vyrába kvalitné, odolné hračky, ktoré rozvíjajú predstavivosť a motorické zručnosti dieťaťa.

Little Tikes detské šmykľavky sú vyrobené metódu odstredivého odlievania, čím  sa stávajú šmýkačky viac pevné, odolné voči teplotným zmenám a nárazom.  Materiál odoláva teplotným zmenám od -40 ° C do +40 ° C.

Detské šmýkačky Little Tikes
Obria šmykľavka Primary

Šmýkačky Little Tikes majú stabilnú robustnú konštrukciu so zaoblenými rohmi. Detské šmykľavky Little Tikes robia radosť deťom po celý rok, pretože ich môžete umiestniť vo vnútri aj vonku.

Little Tikes – Moja prvá šmykľavka pre deti od 2 rokov

 • v 2 farebných prevedeniach
 • vysoko kvalitný pevný plast odolný voči poveternostným zmenám
 • z netoxických materiálov šetrných k životnému prostrediu
 • bez ostrých rohov a hrán
 • 2 široké schodíky s protišmykovou úpravou
Little Tikes - prvá šmýkačka
Little Tikes Moja prvá šmykľavka

Rozmery šmýkačky Little Tikes – Moja prvá šmykľavka

 • rozmer v rozloženom stave:  122*49*70 cm
 • dĺžka plochy na šmýkanie 95 cm
 • rozmery balenia: 105*15*17 cm
 • hmotnosť: 5 kg
 • nosnosť: 27 kg

Obria šmykľavka Little Tikes

Little Tikes Obria šmykľavka pre deti od 3 do 6 rokov s plochou na šmýkanie dlhou až 180 cm.

 • moderný dizajn
 • stabilná konštrukcia so širokou základňou
 • široké schody so zábradlím sú ukončené pohodlnou opierkou na ruky
 • ergonomicky tvarovaná plocha na šmýkanie dlhá až 180 cm
 • všetky časti šmýkačky sú zaoblené bez ostrých rohov a hrán
 • kompaktné rozmery
 • šmýkačku stačí len rozložiť, k jej montáži nepotrebujete žiadne nástroje
 • ideálna pre hry v exteriéry
 • odolný a vysoko kvalitný plast
Detské šmykľavky Little tikes
Little Tikes Evergreen

Parametre detskej šmýkačky Little Tikes

  • rozmery v rozloženom stave: 213*122*134 cm
  • rozmery balenia : 180*53*42 cm
 • dĺžka plochy na šmýkanie: 180 cm
 • maximálne zaťaženie: 34 kg
 • hmotnosť – 19,6 kg
 • pre deti od 2 do 6 rokov

Pozrite si viac šmykľaviek Little Tikes

Aké sú vaše skúsenosti s výberom šmykľavky pre deti? Napíšte nám ich do komentárov.

4.7/5 - (9 votes)

4 KOMENTÁRE

 1. mame ju doma, je sučastou detskeho ihriska, je to taky ten zahradny detsky domček so šmykalkou. Je to skvela vec a vyborny sposob, ako deti zabavit počas lockdownu

 2. mame ju doma, ale nemame samostatne stojaciu, ale je sučastou takeho maleho detskeho zahradneho domčeka. Z jednej strany je šmykalka, z druhej hojdačka. Je to niečo ako detske ihrisko

 3. detske ihriska su skvela vec. Deti sa tam krasne vyhraju a ja možem kludne z domu pracovat. Mam dve deti , naštastie byvame na dedine, takže mam dvor a deti sa naštastie maju kde hrat. Manžel im na dvore postavil detske ihrisko, poskladal trampolinu. Aspon sa maju kde vybláznit

 4. tiež sme detom kupili na dvor detske ihrisko so šmykľavkou a pieskoviskom. Aspon sa mi hraju doma a nechodia vonku na verejne pieskovisko

Comments are closed.