Čo obliecť novorodencovi v zime na prechádzku a doma?

4683

Čo obliecť novorodencovi v zime na prechádzku a ako obliekať vaše bábätko doma? Stačí dodržiavať niekoľko pravidiel, aby ste mali istotu, že vaše bábätko sa cíti príjemne vonku aj doma.

Príchod bábätka prináša so sebou aj množstvo otázok. Pri „ zimnom“ bábätku sa mnohé mamičky pýtajú: „Čo obliecť novorodencovi v zime na prechádzku a doma?“ Táto otázka je celkom prirodzená, pretože každá z nás chce, aby sa dieťatko cítilo príjemneneprechladlo.

Keďže detský organizmus si nedokáže regulovať teplotu až do veku 3 rokov, je výber správneho oblečenia pre dieťa a spôsob obliekania v tomto období nesmierne dôležitý.

Čo obliecť novorodencovi v zime doma?

Bez ohľadu na to, aké je počasie vonku, teplota vzduchu v miestnosti novorodenca by mala byť od 18 do 22 stupňov. Nie viac a nie menej. Pri tejto izbovej teplote postačí vášmu bábätku:

  • dlhorukávové bavlnené body
  • bavlnené košieľka s dlhým rukávom, tzv. reklík
  • dupačky

Namiesto košieľky a dupačiek môžete bábätku obliecť bavlnený overal s dlhým rukávom. A nezabudnite na ponožky. Dieťatko musí mať nožičky v teple.

Čo obliecť novorodencovi v zime

Obliekanie body vám uľahčia cvočky pod krkom alebo na plieckach. Vyhnite sa odevom, ktoré sa zapínajú vzadu, a tiež módnym mikinám, ktoré musíte cez hlavičku bábätka prevliekať bez možnosti rozopnutia.

NÁŠ TIP: Kvalitné dojčenské oblečenie pre vaše bábätko za skvelé ceny nájdete na feedo.sk a aboutyou.sk

Mnohé mamičky sa tiež pýtajú, či majú dávať doma novorodencovi čiapočku. Tenkou bavlnenou čiapočkou bábätku určite neublížite, ale pokiaľ nemáte v dome alebo byte prievan, čiapočka doma nie je nevyhnutnosťou. Neexistujú žiadne pevné odporúčania pediatrov pre nosenie čiapočky u novorodencov v domácom prostredí.

Pri výbere oblečenia pre novorodenca pamätajte na to, že všetky odevy, ktoré sa priamo dotýkajú kože bábätka musia byť z prírodných textílií, v ktorých dýcha pokožka dieťaťa. Ideálnym je oblečenie vyrobené z čistej bavlny, bez dráždivých švov. Vrchné odevy môžu byť už aj z prírodnej alebo syntetickej látky. Pediatri však odporúčajú vyhnúť sa oblečeniu z prírodnej kožušiny a vlny.

Veľkosť oblečenia závisí od pôrodnej hmotnosti vášho bábätka. Oblečenie by nemalo byť dieťatku tesné, ale ani príliš voľné. Pre malé drobné alebo predčasne narodené detičky siahnite po veľkosti 50. Pre detičky s pôrodnou váhou cca 3 kg vám prvé týždne postačí oblečenie vo veľkosti 56.

Čo obliecť novorodencovi v zime doma

Pamätajte však na to, že deti prvé týždne a mesiace rastú neuveriteľne rýchlo, a tak majte v zálohe aj pár kúskov oblečenia vo veľkostiach 62 a 68.

Novorodeniatko prvé týždne života prespí, preto ho nezabudnite vložiť do perinky, spacieho vaku alebo prikryť hrejivou dekou. Navyše, miestnosť, kde bábätko spí, by ste mali často vetrať.

Čo obliecť novorodencovi v zime na prechádzku do kočíka?

Napriek tomu, že väčšina mamičiek má obavy, či ich bábätku nebude vonku zima, problémom býva zvyčajne prehriatie. Bábätko preto netreba zbytočne obliekať a babušiť.  Ale, čo obliecť novorodencovi v zime na prechádzku, aby mu nebolo zima ani teplo?

Viac vrstiev oblečenia

Základným pravidlom je, že bábätko obliekame radšej do niekoľkých vrstiev tenšieho oblečenia ako do jednej či dvoch hrubých vrstiev.

Vždy o jednu vrstvu viac ako mama

Obliekate si tričko, teplý sveter a zimnú bundu? Tak potom vášmu dieťatku oblečte body, svetrík, zimný overal a vrstvou navyše bude teplý zimný fusak.

Čo obliecť novorodencovi v zime na prechádzku:

  • bavlnené body s dlhým rukávom
  • bavlnené dupačky
  • teplejší svetrík a dupačky, alebo overal ( fleesový materiál veľmi dobre hreje a je príjemný na dotyk)
  • ponožky
  • čiapku na zaväzovanie; ušká a čelo dieťatka musí zakrývať
  • zimný overal s kapucňou

Teplé overaly napríklad z fleesu, viete obliecť na základné oblečenie. Bábätku poskytnú príjemné teplo a ochránia ho pred chladom.

Čo obliecť novorodencovi v zime na prechádzku
G-MINI Gardo Kombinéza dojčenská 

NÁŠ TIP: Je lepšie a praktickejšie kúpiť zimný overal s kapucňou, uzatvorenými sárami a rukávmi, ktoré viete prevrátením premeniť na rukavičky. Šálik novorodenec nepotrebuje.

Vyberte si kvalitnú detskú kombinézu

„ Pri prvej dcére sme dostali prekrásny zimný overal, ale bol nepraktický. Vrchná látka, z ktorej bol ušitý, bola veľmi klzká. Vždy keď som mala dcéru na rukách som sa bála, že sa mi vyšmykne. Preto odporúčam pri kúpe overalu všímať si aj vrchný materiál, aby sa vám v rukách nekĺzal.“ Katka

Oblečené dieťatko vložte do fusaku. Pri nízkych mínusových teplotách môžete dieťatko vo fusaku prikryť ešte dekounánožníkom. Keďže novorodeniatko sa v kočíku veľmi nehýbe, podložením deky pod fusak vytvoríte ďalšiu izolačnú vrstvu. 

Vonkajšia teplota

V zime pri obliekaní novorodenca  na prechádzku sa orientujte aj podľa vonkajšej teploty. Viac oblečiete dieťatko, keď je vonku pod 0 a naopak menej, keď je vonku 10 °C.

Pri novorodencoch pediatri neodporúčajú ísť von pri teplote pod  –5 °C. Pri silnom vetre alebo hmle by ste mali prechádzku tiež vynechať. V takýchto prípadoch dieťatko oblečte a nechajte ho spať v izbe pri otvorenom okne.

Ako zistiť, či dieťatku nie je zima, alebo naopak teplo?

Chytiť noštek alebo ručičky nestačí. O pohodlí či nepohodlí vášho dieťatka vám napovie záhlavie, hlavička, chrbátik alebo hrudník. Ak má hrudník alebo oblasť vzadu za krkom studenú je mu zima.

Naopak, keď sa dieťatko za krkom, na chrbátiku alebo hlavičke potí, je mu teplo. Ostáva nepokojné, mrví sa a plače. V takomto prípade, stačí dieťatko odokryť dekou, dať dolu nánožník alebo rozopnúť fusak.

Ak v chladnom počasí ide s dieťatkom k lekárovi, do obchodu alebo hocikde, kde sa vo vnútri kúri, nezabudnite bábätko odkryť, resp. mu vyzliecť vrchné vrstvy oblečenia.

Čo obliecť novorodencovi v zime do autosedačky?

Potrebujete ísť s bábätkom k lekárovi, ale neviete, čo obliecť novorodencovi v zime do autosedačky?

Aj pri cestovaní v autosedačke platí, že dieťatku obliekate niekoľko vrstiev. Základnou vrstvou sú body, dupačky, na ktoré môžete dať teplejší overal. Aby dieťatku nebolo v autosedačke zima, kým sa auto zohreje vložte ho do zimného fusaku. Pri prenášaní potom stačí bábätko už len prikryť dekou alebo nánožníkom.

Čo obliecť novorodencovi v zime do autosedačky
Emitex Zavinovačka ZOE 

Praktickým doplnkom do autosedačky je špeciálna zavinovačka. Dieťatko sa z nej nevykope a na rozdiel od deky počas celej cesty budete mať istotu, že je váš drobček v teple. Navyše ju využijete aj v kočíku.

Pri dlhšej ceste autom, nezabudnite udržiavať v aute primeranú teplotu – cca 22 °C. Dieťatku pri tejto teplote ponechajte len 1 vrstvu oblečenia a prikryte ho dekou alebo vložte do teplej zavinovačky.

Čo obliecť novorodencovi v zime do nosiča či šatky?

Ak chcete vaše dieťatko nosiť v nosiči alebo v šatke, ani zima nemusí byť problémom, keď budete dodržiavať jednoduché pokyny:

Najmenšie detičky by ste mali nosiť zapnuté pod bundou, avšak bábätko v nosiči musí mať dostatočný prístup vzduchu.

Dieťatko príliš nenaobliekajte. Budete sa vzájomne zohrievať. Na domáce oblečenie oblečte jednu teplejšiu vrstvu. Môžete to byť fleesový alebo iný teplý overal. Na nožičky obujte teplé capačky a na hlavičku uviažte teplú čiapočku.

Pre mamičky aj oteckov nájdete dnes už množstvo funkčného oblečenia a pomôcok, ktoré nosenie dieťatka uľahčujú a spríjemňujú.

4.1/5 - (8 votes)