Čakáte dieťatko a neviete, ktoré detské plienky kúpiť? Prečítajte si, ako vybrať najlepšie jednorázové plienky pre vaše bábätko.
Každá matka sa snaží dať dieťaťu to najlepšie, a preto mamičky opodstatnene riešia výber jednorázových plienok. Hľadáte aj vy odpovede na otázky: Ako vybrať správnu veľkosť? Koľko a ktoré jednorázové plienky pre novorodenca potrebujem do pôrodnice? Odpovede nájdete v tomto článku.
Plienky jednoznačne patria do základnej detskej výbavičky, pretože minimálne prvý rok sa bez nich určite nezaobídete. Pri výbere detských plienok máte 2 základné možnosti. Buď si vyberiete látkové plienky, ktoré budete používať opakovane, alebo dáte prednosť plienkam na jedno použitie.
Jednorázové plienky pre novorodenca
Používanie jednorázových plienok je síce veľmi pohodlné, ale hneď na začiatok musíme povedať, že ich používanie nebude lacnou záležitosťou. Kúpa takýchto plienok vás môže stáť mesačne aj okolo 100 eur. Navyše, jednorázové plienky sú veľkou záťažou pre životné prostredie. Dieťa spotrebuje v priemere denne 5-6 jednorázových plienok, pri novorodencovi je toto číslo ešte vyššie.
Jednorázové plienky sa vyrábajú z priepustnej fólie, najčastejšie z polypropylénu, pod ktorou sa nachádza celulóza alebo buničina, mnohokrát doplnená o gélový absorbér a poslednou vrstvou je nepriepustná ochranná fólia, ktorá zabraňuje presakovaniu. Materiály, ktoré sa pri výrobe plienok používajú, sa rozkladajú podľa rôznych zdrojov 200 až 500 rokov.
Reklamy na plienky nám sľubujú, že plienky okamžite absorbujú vlhkosť, držia ju bezpečne vo vnútri a nedráždia pokožku dieťaťa. Skutočnosť však býva mnohokrát iná. Ako teda vybrať kvalitné jednorázové plienky?
Ako vybrať jednorázové plienky?
Hlavnými ukazovateľmi kvality jednorázových plienok je:
Savosť a rýchlosť absorbovania tekutiny
Plienka strednej veľkosti (do 9 kg) by mala absorbovať najmenej 240 gramov vlhkosti.
Schopnosť zadržania tekutiny
Schopnosť zadržania tekutiny znamená, koľko vlhkosti sa uvoľní na pokožku dieťaťa z plienky pri jej stlačení. Štandardne by to nemalo byť viac ako 6 gramov. Ak sa tekutina z plienky uvoľňuje vo väčšom množstve, na jemnej koži dieťatka môže nahromadená vlhkosť spôsobiť podráždenie až boľavé zaparenie pokožky.
Dobrá plienka musí rýchlo absorbovať veľké množstvo vlhkosti a držať ju vnútri. Perfektná plienka je navyše priedušná, prepúšťa vzduch, aby pokožka dieťaťa mohla „ dýchať“.
Vetranie priestoru pod plienkou sa uskutočňuje nielen prostredníctvom samotnej plienky, ktorá obsahuje vrstvu odolnú voči vlhkosti, ale aj pozdĺž jej obvodu. Priedušnosť a dobrú cirkuláciu vzduchu ovplyvňuje tiež reliéf vnútornej vrstvy plienky.
Kvalita zapínania
Aby plienka dobre držala, všímajte si aj kvalitu zapínania. Jednorázové plienky nám totiž výrobcovia ponúkajú s upnutím na „ suchý zips“, lepiacim pásikom a pre staršie deti nohavičkové plienky.
Pri výbere jednorázových plienok pre najmenšie deti uprednostnite zapínanie „ suchým zipsom“. Pri tomto spôsobe môžete plienku „ zapnúť“ a „ rozopnúť“ niekoľkokrát. Pri zapnutí plienky lepiacim pásikom býva už zvyčajne problém. Lepiaci pásik sa môže pokrčiť, resp. pri opakovanom použití už dobre nedrží.
Správna veľkosť
Výber správnej veľkosti jednorázových plienok pre deti sa odvíja od hmotnosti dieťatka. Príliš malá plienka môže dieťatko tlačiť, ale tiež nebude schopná absorbovať potrebné množstvo moču. Na druhej strane, veľká plienka bude dieťatko obmedzovať v pohybe a tiež môže prísť k úniku moču mimo plienky.
Ideálna plienka je taká, ktorá je schopná absorbovať dostatočné množstvo moču, zadržať vlhkosť, umožní pokožke dieťatka dýchať a pre dieťatko je maximálne pohodlná. Dieťatko netlačí ani neobmedzuje v pohybe.
Jednorázové plienky pre novorodenca do pôrodnice
V prípade, že ste rozhodnutá používať látkové plienky, informujte sa o ich možnosti používania vo vašej pôrodnici, pretože väčšina pôrodníc na Slovensku požaduje od mamičiek jednorázové plienky.
Jednorázové plienky pre novorodencov výrobcovia plienok označujú rôznymi spôsobmi, ako „ newborn“, „ new life“ alebo číslom 1. Sú určené pre deti s hmotnosťou 2 – 5 kg, o číslo väčšie plienky sú pre deti s hmotnosťou 3 – 6 kg. Vo veľkom balíku plienok pre novorodencov sa nachádza zvyčajne 50 – 80 kusov.
Veľkosť prvých plienok pre novorodenca vyberte podľa predpokladanej pôrodnej hmotnosti dieťatka. Túto informáciu získate od vášho gynekológa.
Jednorázové plienky pre predčasne narodené deti
Výrobcovia dnes myslia už aj na novorodeniatka, ktoré sa narodia predčasne alebo s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Pre detičky s hmotnosťou nižšou než 2,5 kg sú určené špeciálne plienky:
- BELLA HAPPY Before Newborn 0 (do 2 kg)
- NATY NATURE BABYCARE 1 NEWBORN, 25 ks (2-5 kg)
- BAMBO Nature Premature (1-3kg)
- PAMPERS Premium Care 0 NEWBORN
Pozrite si viac jednorázových plienok
Koľko jednorázových plienok potrebujete do pôrodnice?
Jednorázových plienok v najmenšej veľkosti nebudete pravdepodobne potrebovať veľa. Zdravé dieťatko už v prvých týždňoch rastie a priberá rýchlo. V pôrodnici a prvé dni doma sa zvyčajne spotrebuje jeden veľký balík – jumbo pack – plienok v najmenšej veľkosti.
Pri predčasne narodených deťoch sa množstvo plienok v najmenšej veľkosti nedá odhadnúť. Všetko záleží od pôrodnej hmotnosti, zdravotného stavu dieťatka a jeho následného prospievania. Majte pripravený jeden jumbo pack a v prípade potreby ďalšie balenia plienok poľahky dokúpite.
Najlepšie jednorázové plienky pre novorodenca?
Mnohé mamičky sa pýtajú, akú značku plienok majú pre novorodenca kúpiť. Odpoveď však nie je jednoznačná. Zvyčajne mamičky do pôrodnice kupujú drahšie plienky. Populárne sú najmä Pampers a Bella Happy.
Samozrejme, nie každý si môže dovoliť kúpiť tie najdrahšie plienky na trhu. Kvalitné, ale lacnejšie jednorázové plienky nájdete tiež od menej populárnych výrobcov, ako
Môžete sa popýtať tiež mamičiek vo vašom okolí, aké plienky používajú. Ale aj tu platí, že každý z nás je iný. Čo vyhovuje jednému dieťatku, nemusí tomu vášmu. Pri používaní jednorázových plienok musíte odsledovať, ako plienka absorbuje vlhkosť, či nepreteká a najmä, či nespôsobuje podráždenie jemnej detskej pokožky. Zaparená červená pokožka môže pomerne rýchlo prejsť do bolestivej plienkovej dermatitídy.
Problém s používaním určitého typu jednorázových plienok mnohokrát mamičky riešia výmenou plienok za inú značku. Aby ste zbytočne nemali doma sklad s množstvom nepoužiteľných plienok, na skúšanie kúpte vždy len malé balenie plienok novej značky. Keď budú vášmu dieťatku vyhovovať, kúpite veľké balenie, ktoré je zvyčajne finančne výhodnejšie.
Eko a bio jednorázové plienky
V ponuke eshopov nájdete tiež jednorázové plienky označené ako Eko alebo Bio. Tieto plienky sú vyrobené zväčša z prirodzených, plne rozložiteľných materiálov, všetky samozrejme bez použitia chlóru. Rozložia sa v priebehu 2 – 4 rokov.
Používanie jednorázových plienok
Aby sa vaše dieťatko v plienke cítilo pohodlne, pri používaní jednorázových plienok dodržujte tieto hygienické pravidlá:
Pri výmene plienky vždy umyte zadoček dieťaťa a oblasť genitálií pod prúdom vlažnej vody. Mydlo používať nemusíte, pretože odmasťuje pokožku.
Vlhčené utierky sú síce praktickým pomocníkom, ale snažte sa ich používať čo najmenej.
Pokožku dieťaťa po umytí dôkladne utrite bavlnenou plienkou alebo mäkkým uteráčikom. V prípade potreby použite krém proti zapareninám, ako Sudocrem, Sebamed, Bepanthen Care masť.
Púdre a zásypy pediatri už neodporúčajú používať, pretože v záhyboch sa môžu hromadiť a následne pokožku dráždiť.
Ak pokožka pod plienkou sčervená, skúste dieťatko prebaľovať častejšie.
Dieťatko nechajte chvíľu rozbalené, aby koža mohla „ dýchať“.
Ak sčervenanie neustupuje, skúste vymeniť krém na zadoček. Skúsiť môžete vymeniť aj plienky za inú značku alebo vyskúšať používať látkové plienky.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi na Facebooku.
doležite je pri každom prebaleni zadoček dietatka nakremovat kremom proti zapareninam. Svojim obom detom som davala bio krem na zadoček a nikdy nemali žiadnu zapareninu