Ako vybrať hojdacie zvieratko pre dieťa?

3982

Hojdacie zvieratko patrí k darčekom, ktorý rozbúcha srdiečko radosťou každému dieťatku. Pozrite sa, ako vybrať pre vaše dieťatko najlepšie hojdacie zvieratko.

Hojdací koník patrí k populárnym hračkám už niekoľko generácií a ani rokmi nestráca na svojej obľúbenosti. Avšak, okrem koníka na hojdanie, môžete vášmu dieťatko zo širokého sortimentu hojdacích hračiek vybrať hojdacie zvieratko v podobe sloníka, leva, macka či lienky.

Keďže hojdanie a hry majú dieťatku priniesť skutočnú radosť a potešenie, pozrite sa, ako vybrať pre vaše dieťatko najlepšie hojdacie zvieratko.

Ako vybrať hojdacie zvieratko pre dieťa?

Pri výbere hojdacieho koňa alebo zvieratka na hojdanie by ste mali zobrať do úvahy tieto parametre:

Vek dieťaťa

Hojdacie zvieratko dnes môžete kúpiť pre deti od 9 mesiacov až do 7 rokov. Pre to pri výbere si všímajte výrobcom odporúčaný vek.

Pre najmenšie deti vyberajte hojdacie zvieratko s operadlom. Dostatočne vysoká chrbtová opierka poskytne dieťatku bezpečnú oporu pri húpaní.

Veľkosť hračky

Hojdacie zvieratkákone na hojdanie sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. Ak kúpite pre malé dieťa veľkého a vysokého húpacieho koňa, dieťa bude mať pravdepodobne problém naňho vysadnúť a na hojdačke sa udržať. Navyše, o príliš veľké hojdacie zvieratko dieťa môže rýchlo stratiť záujem, ba dokonca sa ho môže báť.

Naopak, staršie dieťa na nízkej hojdačke bude mať veľmi pokrčené kolená, ale tiež sa môže počas hojdania prevrátiť.

Ako vybrať správnu veľkosť zvieratka na húpanie?

Dieťa by malo na hojdacieho koňa vyliezť bez vašej pomoci, sedieť rovno, bez ohnutia chrbtice. Nohy by malo mať v kolenách ohnuté cca v 90° uhlechodidlo by malo mať bezpečne vsunuté v strmeňoch alebo položené na podložke.

Myslite tiež na to, že hojdacie zvieratko bude stáť v detskej izbe zložené a teda zaberie určitý priestor.

Hmotnosť dieťaťa a nosnosť hračky

Pri výbere modelu nezabudnite brať do úvahy hmotnosť dieťaťa a výrobcom stanovenú maximálnu nosnosť hračky.

NÁŠ TIP: Hojdacie zvieratká nakupujte v overených e-shopoch ako FEEDO.sk. Nájdete tu kvalitné produkty za dobré ceny a tovar skladom.

Stabilita

Každá hojdačka skrýva v sebe potenciálne nebezpečenstvo, pretože pri zlej stabilitevysokej amplitúde hojdania môže dieťa z hojdačky spadnúť. Všímajte si, preto pri výbere zvieratka na húpanie prevedenie konštrukcie a jej stabilitu.

Konštrukcia hojdačky by nemala byť príliš ľahká, pretože počas hojdania bude málo stabilná a dieťa sa môže prevrátiť. Vyberte si hojdačku s dlhými hojdacími lamelami, ktoré zaisťujú stabilitu hračky a znižujú riziko možného prevrátenia.

Uprednostnite pomalšiu, ale bezpečnú hojdačku.

Bezpečnosť a kvalita

Hojdací kôň alebo hojdacie zvieratko pre deti do 3 rokov by mal mať pohodlné operadlo chrbtabezpečnostné popruhy.

Dino hojdacie zvieratko pre najmenšie deti
Hojdacie kresielko Dinosaurus

Osobitú pozornosť venujte húpačkám, ktoré sú natreté farbou alebo lakom. Malé dieťa rado ochutnáva všetko a hojdací koník zrejme nebude výnimkou. Ešte pred kúpou sa informujte, aké farby a lak boli použité na náter hračky.

V prípade, že je vaše dieťa alergické, dajte prednosť hračke z prírodných materiálov ako zvieratku z plyšu.

Základňa konštrukcie by mala byť vyrobená zo silných a odolných materiálov šetrných k životnému prostrediu. Hojdacia základňa musí byť dostatočne pevná, širokák hračke kvalitne pripevnená.

Zvyčajne sa používajú špeciálne plasty, drevo a kov, maľované práškovými antikoróznymi farbami. Takéto prvky sú silné a netoxické. Skutočnosť, že výrobok je vyrobený z materiálov šetrných k životnému prostrediu, potvrdzuje príslušný certifikát kvality.

Detské hojdacie zvieratká by nemali mať žiadne rohy, ostré hrany, časti a všetky vyčnievajúce konce rúrok by mali byť bezpečne uzavreté špeciálnymi zátkami.

NÁŠ TIP: Potrebujete mať hojdacie zvieratko doma čo najskôr? Vyberte si ho z ponuky na Alza.sk. 

Pri výbere hojdacieho zvieratka pre dieťa do 3 rokov zoberte do úvahy tiež kvalitu sedadla. Dieťa potrebuje pohodlné operadlo a priečnu tyč, ktorej sa môže držať (ak je to model pre najmenšie).

Pozrite si viac hojdacích zvieratiek

Najprijateľnejším pre životné prostredie je drevený hojdací kôň. Drevo má dlhú trvanlivosť a drevený hojdací koník bude robiť radosť deťom aj niekoľko generácií.

Drevené hojdacie zvieratko húpací koník
Drevený hojdací koník

Pri hojdačkách, ktoré sú pokryté plyšom skontrolujte, či sa vlákna neuvoľňujú.

Pohodlie

Pri výbere hojdacieho koňa či zvieratka je dôležité, aby ste vybrali hračku nielen krásnu, ale pre dieťa aj pohodlnú. Pohodlie dieťatka počas húpania ovplyvňuje niekoľko faktorov: výška dieťaťa, umiestnenie rukovätí a opierky nôh, sedadlo.

Chicco hojdacie zvieratko koník
Chicco koník Ródeo

Rukoväte, ktorých sa dieťa bude držať, by nemali byť umiestnené nízko ani vysoko, aby na ruky dieťaťa nebola vyvíjaná nadmerná záťaž.  Rukoväte by pre dieťa nemali byť tvrdé, aby neviedli k vzniku mozoľov. Na drevené rukoväte môžete dať gumové alebo silikónové kryty.

Ak chcete dosiahnuť pre dieťa maximálny komfort, dávajte pozor na podnožku. Nemala by byť šmykľavá, aby sa z nej nohy dieťa nekĺzali.

Ak kupujete hojdacieho koňa, všímajte si tiež strmene. Prednosť dajte modelu so širšími strmeňmi, ktoré navyše viete výškovo upraviť.

Osobitnú pozornosť venujte sedadlu. Sedadlo musí byť vyrobené z vysoko kvalitných a odolných materiálov, ktoré sú však na dotyk príjemné. Šírka sedadla a jeho výška od zeme by mala zodpovedať veku dieťaťa.

Pre deti do 3 rokov dajte prednosť hojdacím zvieratkám s mäkkým, anatomicky tvarovaným sedadlom. Sedadlo by malo mať tiež bezpečnostné popruhy a pomerne vysokú opierka chrbta, aby sa dieťa mohlo pohodlne oprieť.

Bayer Design drevený hojdací koník
Drevený hojdací koník modrý

Dizajn

Hojdacie zvieratko sa stane nezabudnuteľným darom v prípade, keď hojdacie zvieratko vyberiete v prevedení, ktorého sa malé dieťatko nezľakne. Nepríjemný moment prekvapenia a strach môže najmä u detí vo veku jedného až dvoch rokov vyvolať plyšové hojdacie zvieratko, napríklad v prevedení psa.

Preto pri výbere hojdacieho zvieratka dajte prednosť jemným farbám, veselým výrazom tváre zvieratka a malé dieťatko postupne na takýto darček skúste pripraviť.

Ďalšie funkcie

V súčasnosti okrem klasického hojdacieho koňa nájdete v ponuke hračiek aj koníka z ďalšími funkciami, napríklad so zvukom erdžania, cvalom konských kopýt či svetelnými efektmi.

Teddies hojdací koník so zvukom
Teddies hojdací koník plyšový so zvukom

Niektoré hojdacie zvieratká využijete aj ako odrážadlo, pretože ich súčasťou sú už aj kolieska.

Z akého materiálu kúpiť hojdacie zvieratko?

Hojdacie zvieratká sa dnes vyrábajú z dreva, plastu, plyšu, ale tiež z prútia či gumy. Každý z daných materiálov má svoje plusy aj mínusy.

Plast

Hojdacie zvieratká vyrobené z plastu majú niekoľko výhod. Sú ľahké, lacné, odolné voči poveternostným podmienkam a nenáročné na čistenie. Vyrábajú sa v rôznych farbáchprevedeniach, napríklad hojdací koník, psík, krokodíl, autíčko, lietadlo,….

Pozrite si viac hojdacích koníkov 

Hlavným mínusom plastových hojdačiek je potenciálna toxicita hračky. Žiaľ, v ponuke predajcov nájdete aj hračky od neserióznych výrobcov, preto vždy pri kúpe uprednostnite overenú značku. Napríklad hojdacie koníky americkej značky Little Tikes vynikajú vysokou kvalitou materiálu a tešia sa veľkej obľube detí i rodičov.

Little Tikes plastový koník Hojdacie zvieratko
Little Tikes plastový koník modrý

Ak chcete hojdacie zvieratko využívať aj vonku, uprednostnite plastovú hojdačku pred drevenou. Plastový materiál je trvanlivý, odolný voči poveternostným zmenám.

Drevo

Drevený hojdací kôň patrí ku klasike. Je esteticky príťažlivý. Ak kúpite húpacieho koníka ručne vyrezávaného a maľovaného, stane sa krásnym doplnkom interiéru detskej izby.

Hojdacie zvieratko Drevený koník Bino
Drevený koník Bino

Drevo je na dotyk veľmi príjemné a vonia. Drevený hojdací kôň je stabilný, odolnýjednoducho sa čistí. Mínusom je v porovnaní s platovým hojdacími zvieratkami vysoká cena a vyššia hmotnosť. 

NÁŠ TIP: Pamätáte si dreveného hojdacie kohúta? Radosť z hojdania na tejto populárnej hojdačke môžete dopriať aj vášmu drobčekovi Nájdete ho v ponuke eshopov na Heureka.sk. 
Hojdacie zvieratko Hojdačka kohút
Drevený hojdací kohút farebný

Drevo musí byť pokryté farbami a lakom vyrobenými len na vodnej báze, preto sa u predajcu informujte o použitých farbách a laku.

Plyš

Hojdací koník alebo zvieratko vyrobené z mäkkých materiálov vyzerá takmer ako v skutočnosti a dieťatku takýto darček môže „ až dych vyraziť“ :-). Avšak, plyšové hojdacie zvieratko nepatrí k lacným hračkám.

NÁŠ TIP: Široký výber kvalitných hojdacích hračiek nájdete aj v e-shope market24.sk.

Plyšové hojdacie zvieratko sa tiež ťažšie udržiava čisté. Keďže plyš býva pomerne rýchlo zberačom prachu, odporúčame vám hojdacie zvieratko pravidelne vysávať. Navyše, pri aktívnom používaní  sa plyš na miestach kontaktu pomerne rýchlo opotrebováva.

Ak vaše dieťa trpí alergiou na prach, dajte prednosť radšej hojdačke z plastu alebo dreva.

7 dôvodov, prečo kúpiť dieťaťu hojdacie zvieratko

Hojdací koník a odrážadlo v jednom
Koník a odrážadlo v jednom
 1. Hojdacie zvieratko prináša dieťaťu nielen množstvo zábavy a radosti, ale má tiež pozitívny vplyv na jeho vývoj.
 2. Hojdanie pozitívne vplýva na psychiku dieťaťa. Hojdania vyvoláva pozitívne emócie, pomáha dieťatku upokojiť sa a navodzuje príjemnú psychickú pohodu.
 3. Hojdacie zvieratko pre deti je vynikajúci simulátor, ktorý rozvíja vestibulárny aparát dieťaťa a motorické zručnosti.
 4. Hojdanie zlepšuje koordináciu. Pomáha rozvíjať zmysel pre rovnováhu.
 5. Hojdanie podporuje rozvoj predstavivosti a fantázie.
 6. Hojdaním sa posilňuje svalstvo nôh a chrbta.
 7. U detí sa hojdaním rozvíja zmysel pre rytmus.

Hojdací koník alebo hojdacie zvieratko umožní vášmu dieťaťu ponoriť sa do vlastného rozprávkového sveta a zažiť v ňom množstvo dobrodružstiev.

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť aj vašim priateľom, napríklad zdieľaním na Facebooku.

5/5 - (2 votes)

4 KOMENTÁRE

 1. ked hojdacie tak konika a ked zvieratko, tak živeho psika. Aspon moje deti to tak maju a su to najlepši kamarati. Pes je u nas člen rodiny

 2. my doma mame psika. Moje deti s nim vyrastaju a beru ho ako člena domacnost. Niekedy ich aj sami nakrmia a nasypu im granulky do misky. Velmi si to spolu uživaju

 3. tiež som radšej za žive zviera. Sice to niečo stoji, je to živy tvor a musi to jest, ale stoji to za to . pes je skvely spoločník

 4. žive zviera, psík je ovela lepši. Je to ako další člen rodiny, len aj o neho sa treba starat

Comments are closed.