Ako vybrať dobré detské sánky?

3065

Detské sánky sú v zime stále obľúbeným prostriedkom prepravy detí. Okrem klasických detských sánok, ktoré poznáme z detstva nám výrobcovia ponúkajú ich ďalšie varianty. Aby ste vybrali pre vaše dieťa skutočne dobré detské sánky, pozrite sa na hlavné kritériá ich výberu.

Detské sánky  sú v zime stále obľúbeným prostriedkom prepravy detí. Ako nespraviť chybu pri ich výbere a vybrať pre vaše dieťa dobré sánky si prečítajte v článku.

Zimu a radosť zo snehu si mnohé deti spájajú so sánkovaním.  V minulosti boli všetky detské sánky rovnaké, no dnes máme na výber rôzne druhy sánok pre deti rôzneho veku, a preto vybrať pre dieťa dobré detské sánky už nie je tak jednoduché.

Pred výberom saní by ste mali poznať odpovede na niekoľko otázok:

 • Pre ako staré dieťa detské sánky chcete kúpiť?
 • Kde a za akých podmienok budete sane používať?
 • Z akého materiálu chcete sánky?
 • Bude sa na sánkach voziť jedno alebo niekoľko detí?
 • Naozaj potrebujete pre dieťa sánky, alebo bude pre vás vhodnejší model, ktorý kombinuje sane a kočík v jednom?
 • Akú sumu ste ochotní do saní investovať?

Potom ako poznáte odpovede, môžete začať s výberom tých ideálnych saní pre vaše dieťa.

NÁŠ TIP: Veľmi dobrý výber rôznych druhov detských saní skladom nájdete v e-shope Alza.sk .

Ako vybrať dobré detské sánky

Moderné sane, ktoré nájdete v ponuke obchodov a e-shopov spĺňajú požiadavky na bezpečnosť a pohodlie. Ak však chcete pre vaše dieťa vybrať ideálne detské sánky z ohľadom na jeho veku a funkčnosť, potom by ste si mali pri výbere saní pre deti všímať nasledujúce parametre:

Pre akú vekovú kategóriu sú detské sánky určené

Musíte si uvedomiť, že je rozdiel kupovať sánky pre batoľa, päťročné dieťa alebo teenegera. Detské sánky, ktoré plánujete používať na prechádzky s dieťaťom by mali byť stabilné, ľahké a vyrobené z kvalitných materiálov. Pre dojčatá je najdôležitejším parametrom teplo a pohodlie pri sedení a pre matky spoľahlivá rukoväť.

Detské sane by mali byť pohodlné pre dieťa i mamičku.

Detské sánky pre batoľatá

Pre batoľatá, ktoré práve začínajú chodiť, určite potrebujete sánky so zadnou chrbtovou opierkou, aby dieťa pevne sedelo a nezošmyklo sa zo saní ani pri prudkých pohyboch.

Dobré detské sánky pre najmenších
Alpen Gaudi Bambino

Ideálnym riešením je, aby ste ohrádku zo saní vedeli neskôr poľahky zložiť, pretože keď vaše dieťa podrastie, bude mu pri sánkovaní prekážať.

Keďže dieťatko budete na sánkach ťahať alebo tlačiť, ich súčasťou by mala byť pohodlná rukoväť na tlačenie, ktorú však môžete neskôr poľahky demontovať. Možnosť upevnenia lana alebo šnúry na ťahanie saní je ďalšou výhodou, ktorú oceníte.

Dobré detské sánky pre malé deti

Kormidlo na saniach a akékoľvek podobné zariadenie, ktorým sa udáva smer jazdy,  je podľa našich skúseností pre dieťa mladšie ako 2 roky zbytočné a nebezpečné. Dieťa v tomto veku nedokáže korigovať smer svojej jazdy. Nesprávne ovládanie smeru jazdy je nebezpečné najmä pri prechode cez prechod pre chodcov ako aj počas spúšťania sa z kopca.

Staršie deti, ktoré sa chcú na sánkach už spúšťať dolu kopcom, už opierku nebudú potrebovať. Staršie deti rady jazdia s rodičmi, so starším súrodencom či kamarátom alebo na bruchu, bez operadla bude pohodlnejšie.

Drevené dobré detské sánky Sulov
Sánky Sulov 95cm
NÁŠ TIP: Detské sánky, boby a klzáky skladom a za dobré ceny nájdete napríklad v e-shope Alza.sk .

Rozmery a hmotnosť

Nízku hmotnosťkompaktné rozmery detských saní ocenia najmä mamy, ktoré chodia von s deťmi samé. Detské sánky by teda mali byť čo najľahšie a ľahko uchopiteľné aj jednou rukou. V priemere detské sánky sú dlhé  cca 1 meter a vážia 4-6 kg. Najľahšie sánky sú plastové, ktoré zvyčajne nie sú ťažšie ako 2,5 kg.

Miesto pre nohy

Uistite sa, že dieťa si má kde na sánkach položiť nohy, aby mu voľne neviseli. Väčšina modelov je vybavená výklenkom alebo nastaviteľným stojanom. Pri výbere však zohľadnite aj výšku dieťaťa.

Pohodlná rukoväť

Pohodlná a dostatočne dlhá rukovať  je obzvlášť dôležitá pri kúpe saní pre najmenšie deti. Pevná rukoväť vám umožňuje ovládať smer saní. Pri dieťati, ktoré potrebuje s vami očný kontakt si vyberte detské sánky, na ktorých viete nasadiť rukoväť v oboch smeroch jazdy.

Snežnice

Pri výrobe saní pre deti sa používajú dva typy klzákov: ploché a rúrkové. Rúrkové sú ideálne na ľadslabo zasnežený povrch. Ploché sú optimálne na sánkovanie v hlbokom snehu.

Materiál

Hlavné materiály na výrobu sánok sú: kov, plast, drevo.

Kovové detské sánky

Na výroby kovových saní sa používa hliník a nehrdzavejúca oceľ. Kovové detské sánky môžete bez obáv používať dokonca aj pri teplote  -40 °C. Kovové lyžiny majú vynikajúci sklz. Po sánkovaní ich vždy utrite suchou handričkou.

Kovové detské sánky s rúčkou

S dobrou starostlivosťou a vysokokvalitným farebným povrchom dokáže predísť ich korózii.

Drevené sánky pre deti

Drevo sa používa na sedadlá, rukoväte a operadlá, ale na bežkách sú kovové vložky. Drevo je prírodný materiál, ktorý sa používa na udržanie dieťaťa v teple na saniach, pretože nechladí.

Sulov drevené detské sánky

Detské sánky z plastu

Plast je najpopulárnejším a najpoužívanejším materiálom pre výrobu saní. Detské sánky z plastu pevné a ľahké. Dobré posúvanie má pri mínusových teplotách, ale pri teplotách blízkych nule, sa sneh na klzáky zvyčajne lepí. Detské sánky z plastu si môžete vybrať v rôznych farbách.

Lacné detské sánky z plastu
Plastové sane červené

Nafukovacie detské sánky z PVC

Pre staršie deti môžete vybrať dnes už dokonca aj sánky z PVC. Vysoko pevné PVC je spevnené na švoch. Miesto na sedenie je vyrobené zo silnej textílie so špeciálnou impregnáciou na zaistenie odolnosti voči vlhkosti. Nafukovacie sánky sú mäkké, pohodlné a rýchle. Ľahké a bezpečné, pretože neobsahujú ostré rohy.

Pozrite si viac nafukovacích sánok a klzákov

Bezpečnostné prvky

Keďže sánky sú určené pre deti, je bezpečnosť najdôležitejším kritériom. Odborníci súhlasia s tým, že pri výbere sánok pre najmenšie deti , by mala byť sedacia plocha položená nízko nad zemou na bežcoch so širokým roztečom . Tento typ saní poskytuje saniam potrebnú stabilitu, dokonca aj na nerovných plochách.

Ďalším bezpečnostným prvkom, ktorý by ste si mali pri kúpe zimných saní pre najmenšie deti všímať, sú bezpečnostné pásy. Silné a mäkké pásy opasku fixujú dieťa pri manévrovaní.

Keď kupujete detské sánky, boby alebo klzáky pre staršie dieťa, ktoré sa na nich bude spúšťať z kopca, potom musí byť ich súčasťou volant, ktorý umožňuje ovládanie smeru a aj ručné brzdy.

Boby Stiga detské sánky
Stiga Snowracer

Jednoduché pravidlá sánkovania:

 • Neodporúča sa dlhšie sedieť v saniach – je lepšie striedať jazdu na saniach s prechádzkou.
 • Pri prechode cez cestu sane s dieťaťom nikdy neťahajte za sebou. Vezmite dieťa za ruku alebo do náručia a sánky potiahnite cez cestu bez dieťaťa.
 • Pre sánkovanie si vyberte bezpečné miesto, ktoré nekončí na ceste s premávkou.
 • Dieťa nenechávajte na kopci samo.
 • Postupne naučte svoje dieťa ako sánky ovládať. Ako môže meniť smer jazdy a brzdiť.
 • Dieťa, ktoré sa v sánkach len vozí, oblečte teplejšie. Posaďte ho do fusaku alebo zabaľte do teplej deky.

Pomohol vám článok pri výbere detských saní? Napíšte nám do komentára, pre aké sánky sa rozhodli vy.

4.9/5 - (7 votes)