Ako správne vybrať detské obliečky

1512

Mnohí rodičia sa pýtajú, ako správne vybrať detské obliečky, ktoré budú kvalitné a pre dieťa príjemné. Keď aj vy hľadáte odpoveď, čítajte ďalej.

Zdravý spánok je zárukou fyzického a emocionálneho zdravia vášho dieťaťa a v mnohých ohľadoch závisí od správnej voľby posteľnej bielizne. Takže aj taká maličkosť, ako sú detské obliečky, dokáže ovplyvniť náladu dieťaťa.

Čo si všímať pri výbere posteľných obliečok pre deti

Pri výbere posteľnej bielizne pre svoje dieťa si všímajte:

1. Materiál

Najprv venujte pozornosť tkanine, z ktorej sú detské obliečky vyrobené. Uprednostnite prírodné materiály, ako je ľan, bavlna, flanel alebo satén. Informácie o materiály, z ktorého sú detské obličky ušité, nájdete na obale, štítku a pri nákupe cez internet by mala byť táto informáciu uvedená v popise produktu. O kvalite použitého materiálu svedčia aj rôzne certifikáty, ako napr. Okootest.

Detské obliečky zo syntetiky môžu vyvolať u dieťaťa rôzne kožné problémy alebo alergiu.

Bavlna

Detské posteľné obliečky z bavlny môžete používať po celý rok, v každom ročnom období.  V horúcom období sa nelepia na telo a dobre sa pod nimi spí. Sú hypoalergénnena dotyk veľmi príjemné.

Kvalitné detské obliečky

Ľan

Posteľné obliečky z ľanu udržujú optimálne teplo v každom ročnom období. V lete sa dieťa pod nimi nebude potiť, naopak v zime mu poskytnú príjemné teplo. Ľanová tkanina je silná, perfektne absorbuje vlhkosť.

Avšak ľanové obliečky sú pre detskú pokožku drsné, preto odporúčame sa im vyhnúť.

Bambus

Bambus je tkanina, ktorej výhody už mnohí rodičia ocenili. Má mnoho užitočných vlastností: dobre absorbuje vlhkosť, dobre „ dýcha“, má antibakteriálne vlastnosti a je veľmi mäkká. Jediným mínusom bambusových obliečok je ich vysoká cena.

Percento bavlny a syntetických látok v polykotóne môže byť odlišné. Najlepšie je vybrať tkaninu, v ktorej je percentuálne zastúpenie bavlny od 60 % a viac. Detské obliečky s vyšším podielom bavlny sú viac odolné voči opotrebeniu, príjemné pre telo a dlho si udržia svoje sfarbenie.

2. Kvalita a pevnosť materiálu

Tkanina s nízkou hustotou rýchlo stráca na svojej kvalite. Už po niekoľkých praniach sa stáva tenšou a objavujú sa na nej dierky. Preto pri výbere detských obliečok si všímajte informácie o hustote materiálu, ktorú výrobca musí na štítku uvádzať  v gramoch na centimeter. Platí, čím vyššia hustota, tým lepšie.

TIP: Kvalitné detské obliečky za dobré ceny a s rýchlym doručením si vyberte cez porovnávač cien Heureka.sk.

3. Farba

Detské obliečky nevyberajte len podľa toho či sa vám páčia, resp. či dokonale ladia s interiérom detskej izby. Podľa psychológov farby vplývajú na psychický stav dieťaťa aj na kvalitu jeho spánku, preto by ste mali pri výbere farby detských obliečok vziať do úvahy aj vek dieťaťa.

Detské obliečky pre deti 0 až 3 rokov

Dieťa trávi v tomto období v postieľke ešte veľa času, preto by detské obliečky mali byť v prirodzených farebných odtieňoch, ako béžová, svetlozelená, bledomodrá, bledoružová. Vyhýbajte sa výberu obliečok v tmavých, nudných farbách a uprednostňujte príjemné a veselé farby, ktoré pomáhajú vášmu dieťaťu rozvíjať svoju fantáziu.

Napríklad  zelená farba vytvorí príjemnú a relaxačnú atmosféru. Je to prirodzená farba, príjemná pre naše oči, takže v miestnosti so zelenými tónmi sa dieťa rýchlo upokojí a zaspí. Modré tóny sú vhodné pre aktívne deti. Pomáhajú uvoľniť, zmierniť emocionálne napätie. Žltá farba stimuluje dieťa k zvedavosti, rozveselí a zlepší mu náladu.

Odborníci upozorňujú, že opatrne by sme mali pristupovať aj pri výbere potlače. Farebná potlač by mala byť jemná a pre dieťa príjemná, aby dieťatko v dobe zaspávania nerozptyľovala.

Pozrite si viac obliečok pre najmenších

Detské obliečky pre deti od 3 do 7 rokov

Deťom v tomto období môžete kúpiť obliečky, ktoré znázorňujú ich obľúbené rozprávkové postavičky alebo seriálových hrdinov. Dieťa sa bude do postele tešiť a v blízkosti známych hrdinov sa bude cítiť bezpečne.

Pozrite si viac obliečok pre predškolákov

Posteľné obliečky pre deti d 7 do 12 rokov

Nároky detí na posteľné obliečky sa v tomto období zvyšujú. Rozprávkové postavičky nahrádzajú seriáloví hrdinovia, preto sa pred nákupom opýtajte dieťaťa, aký motív by ho na obliečkach potešil.

Detské obliečky na posteľ
Obliečky Anne Stokes dragon

Obliečky pre teenagerov

Dospievajúce dieťa rado zdôrazňuje svoju individualitu a nezávislosť a platí to nielen pri výbere oblečenia, obuvi, ale aj pri výbere posteľnej bielizne. Rešpektujte preto pri nákupe obliečok názor vášho dieťaťa.

Upozorňujeme, že mnohí odborníci odporúčajú vyhnúť sa tmavým farbám na posteľnej bielizni, pretože na detskú psychiku pôsobia deprimovane. Naopak, príliš jasné farby dokážu „ naštartovať“ nervový systém dieťaťa, čo predĺži dobu zaspávania.

Pozrite si viac obliečok

5. Kvalita šitia a zapínania

Pri nákupe si všímajte aj kvalitu šitia. Látka by mala byť vnútornej strany oblemovaná, aby sa pri praní nezačala párať. Detské obliečky majú zapínanie na zips alebo gombíky. Zips je síce veľmi praktický, ale v prípade, že kúpite obliečky s nekvalitným zipsom, budete mať  zbytočné náklady na jeho opravu.

Pri deťoch do 3 rokov, dbajte na to, aby boli gombíky dostatočne veľké a k látke prišité pevne, aby ich dieťa nevedelo odtrhnúť, odhryznúť a vložiť  do úst.

6. Veľkosť  detských obliečok

Detské obliečky kupujte podľa veľkosti paplónu a vankúša, pretože vo veľkých obliečkach sa paplón rýchlo pokrčí. Navyše, visiace kusy látky sú zbytočným zberačom prachu.

TIP: Veľmi dobrú ponuku detských obliečok nájdete napríklad v internetových obchodoch 4home.sk, alza.sk alebo market24.sk.

Detské plachty

Pre komfortný spánok potrebuje dieťa do postieľky aj kvalitnú plachtu. Vybrať si môžete klasické posteľné plachty alebo plachty, ktorých okraje lemuje gumička. Rovnako ako pri výbere posteľných obliečok, venujte aj pri výbere plachty pozornosť kvalite materiáluhustoty tkaniny.

Bavlnené plachty do detskej postieľky
Bavlnené prestieradlá farebné

Bol pre vás článok užitočný? Zdieľajte ho s priateľmi.

5/5 - (4 votes)