Ako obliekať dieťa v zime?

2350

Mnoho mamičiek sa pýta, ako obliekať dieťa v zime. Celé tajomstvo obliekania detí v zime spočíva vo vrstvení oblečenia. Pozrite sa, ako na to.

S príchodom chladných dní sa mení aj oblečenie dieťaťa pre pobyt vonku.  Dieťa by na zimnej prechádzke malo byť dostatočne oblečené. Ale aj tu platí staré známe: Všetko s mierou! Časté choroby u dieťaťa môže spôsobiť práve nedostatočné oblečenie, ale aj, keď to s oblečením preženiete.

Ak máte pochybnosti, ako obliekať dieťa v zime, pomôžte si nasledujúcimi radami.

Rada 1., ako obliekať dieťa v zime. Vrstvite

Tajomstvo obliekania detí v zime spočíva vo vrstvení oblečenia. Pri obliekaní v zime platí, že jedna teplá vec dieťaťu neposkytuje dostatočné teplo. Teplo dieťaťu poskytuje vzduch, ktorý sa zhromažďuje medzi vrstvami odevu.

Vrstvy oblečenia a typ kombinézy musíte prispôsobiť vonkajšej teplote. Musíte však myslieť na to, že deti majú rýchlejšiu látkovú výmenu a pohybom sa ľahšie zahrejú než dospelý človek.

Čím je chladnejšie, tým viac vrstiev dieťaťu oblečte.

Pokiaľ ide o počet vrstiev, pri teplote 0 ° C sa odporúča nosiť tri vrstvy: spodná bielizeň, bavlnené tričko a pančuchy, plus ponožky a zimná kombinéza. Pri teplote -8 ° C pridajte ďalšiu vrstvu: tenší pulóver alebo mikinu.

Keď teplota vonkajšieho vzduchu klesne pod -8 ° C, musíte pridať ešte vrstvu navyše. Na pančušky môžete dievčatám obliecť legíny, chlapcom tepláky a tenšiu mikinu  vymeňte za teplejšiu.

Zimné kombinézy, otepľovačky a vetrovky by mali byť nepremokavé a vetru odolné.

Rada 2., ako obliekať dieťa v zime. Dbajte na správnu veľkosť

Dieťaťu v zime neobliekajte oblečenie, ktoré mu je veľké. Na prechádzke je veľké oblečenie pre dieťa nielen nepohodlné, ale dieťaťu neposkytuje ani potrebnú tepelnú ochranu.

Vzdialenosť medzi vrstvami by nemala presiahnuť 0,5 centimetra, aby sa nenarušila termoregulácia.

Na druhej strane, malé a príliš tesné oblečenie tiež narušuje termoreguláciu. Tesné oblečenie obmedzuje správnu cirkuláciu krvi v tele a následne telo začne chladnúť. Preto venujte veľkú pozornosť tomu, či nie je už oblečenie dieťaťu malé a tesné.

Chceme tiež upozorniť na váhu oblečenia, ktoré kupujete dieťaťu. Pokúste sa vyhnúť módnym veciam, napríklad z prírodnej kožušiny. Hoci vyzerajú veľmi roztomile, pre nezrelé svaly dieťaťa budú veľmi, veľmi ťažké. Okrem toho, že dieťa sa bude v ťažkej bude pohybovať nemotorne, neskôr to môže mať aj negatívny vplyv na formovanie chrbtice.

Preto odporúčame uprednostniť moderné ľahké vetrovky a kombinézy, ktoré majú nízku hmotnosť, ľahko sa obliekajú a dieťa sa v nich cíti príjemne. Moderné zimné kombinézy majú už  množstvo upevňovacích prvkov a regulátorov, ktoré vám umožňujú ich nastaviť tak, aby perfektne chránili dieťa pred zimou a neobmedzovali ho v pohybe.

NÁŠ TIP: Veľmi peknú ponuku detského oblečenia nájdete napríklad v e-shopoch ABOUTYOU.sk a FEEDO.sk

Rada 3., ako obliekať dieťa v zime. Správny výber čiapky

Čiapka pre deti nielen štýlovým módnym doplnkom, ale v šatníku detí nevyhnutnosťou. Uši dieťaťa sú oveľa viac náchylnejšie na infekciu a zápal, ktoré mnohokrát sprevádza vysoká horúčka a veľká bolesť.

Ako obliekať deti v zime. Výber čiapky

Zimná čiapka pre deti musí byť vyrobená z materiálu, ktorý je odolný voči vetru. Okrem uší by mala zakrývať aj časť tváre a bradu dieťaťa.

Materiály, z ktorých sa čiapka pre deti vyrába, nesmú u dieťaťa vyvolať podráždenie a alergiu. Zimné čiapky pre deti by mali mať podšívku z prírodných materiálov.

Čiapka pre deti musí mať správnu veľkosť. Nemala by padať dieťaťu do čela, ale tiež by sa nemala pri pohybe posúvať smerom nahor. Pre dieťa musí byť pri nosení pohodlná.

Chlad rovnako aj potenie sú pre organizmus škodlivé, preto výber zimnej čiapky musí zodpovedať aktuálnemu počasiu. Pri náhlom oteplení vymeňte teplú zimnú čiapku za prechodnú, aby sa dieťa v teplej čiapke zbytočne nepotilo.

Osobitnú pozornosť venujte výberu čiapky pre novorodenca. Musí mať izoláciu v oblasti uší a fontanely. V chladnom a veternom počasí poskytne dieťaťa ďalšiu ochranu kapucňa na kombinéze či vetrovke.

Vyhýbajte sa čiapkam vyrobených zo syntetických materiálov. Uprednostňujte vlnené čiapky, ktoré „ dýchajú“ a hlávka dieťaťa sa v nich nespotí. V opačnom prípade hrozí riziko chladu alebo prehriatia.

Rada 4., ako obliekať dieťa v zime. Dbajte na správnu obuv

S topánkami je situácia podobná ako pri zimnej kombinéze. Zimné topánky musia chrániť dieťa pred chladom a vlhkom, preto vašu pozornosť pri výbere zamerajte na nepremokavú vysokú obuv s teplou výstelkou. Pri výbere zimných detských topánok si všímajte aj podrážku, s protišmykovou úpravou je ideálna.

Deťom, ktoré v zime ešte sedia v kočíku, môžete aj do fusaku na nohy obuť teplé capačky.

V súčasnosti sú veľmi populárne zimné topánky s membránou, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti dovnútra, a nohy dieťaťa zostávajú tak suché. Výrobcovia zároveň tvrdia, že v takejto obuvi môže noha „dýchať.“

Pri veľmi nízkych teplotách zvýšite ochranu dieťaťa pred zimou jedným párom ponožiek navyše. Podobne ako pri oblečení dbajte pri výbere zimných topánok na správnu veľkosť.

Rada 5., ako obliekať dieťa v zime. Nezabudnite na šál a rukavice

Aj keď vy šál a rukavice v zime nemusíte, v šatníku vášho dieťaťa nesmú chýbať. V súčasnosti šál môžete nahradiť aj praktickým nákrčníkom. Pri výbere rukavíc pre malé deti dajte prednosť pred päťprstovými rukavicami klasickým palčiakom.

Ako obliekať dieťa v zime podľa veku?

Pre každé vekové obdobie existuje vlastný, najvhodnejší, zimný typ oblečenia. Ako obliekať dieťa v zime závisí nielen od počasia, ale aj od veku dieťaťa.  Musíme si uvedomiť, že obliekať v zime novorodenca a trojročné dieťa nie je to isté.

Telo novorodenca ešte nie je schopné samo si regulovať teplotu a väčšinu času leží, potrebuje teplo a pohodlie. Naopak, trojročné dieťa je takmer neustále v pohybe. Takéto dieťa potrebuje oblečenie, v ktorom sa bude cítiť pohodlne. Nebude ho nijakým spôsobom obmedzovať v pohybe, nebude mu v ňom nebude zima, ale na druhej strane sa v ňom neprehreje.

Zimné oblečenie pre dieťa od 0 – 1 roka

Prvé mesiace života  dieťatko väčšinou prespí. Základom zimného oblečenia novorodenca je bavlnené alebo bambusové body s dlhým rukávom, dupačky, bavlnený kabátik,ponožky, čiapočka a zimný overal.

Ako obliekať dieťa v zime Novorodenec

Na prechádzkach sa nezaobídete bez teplého detského fusaku. Väčšina detských fusakov, ktoré nájdete v ponuke, je vyrobená z ekologicky šetrných, vetru odolných a nepremokavých tkanín. V závislosti od zvoleného modelu viete fusak skrátiť alebo predĺžiť, vrchnú časť úplne alebo čiastočne odopnúť.

Ak chcete ušetriť a využívať detský fusak čo najdlhšie, odporúčame vám kombinovaný fusak.

Dieťa od 3 mesiacov by ste mali v zime obliekať do 3 vrstiev.

1. vrstva: body alebo tričko s dlhým rukávom, plienka, pančušky, čiapka

2. vrstva: legíny, tepláky s mikinou alebo pulóvrikom alebo bavlnený či fleesový overal s dlhými rukávmi

3. vrstva: zimná kombinéza, ktorá by mala byť nepremokavá a vetru odolná, teplá čiapka s uväzovaním pod bradou, šál a rukavice.

Pre najmenšie deti sú ideálne zimné kombinézy s uzavretými rukami a nohami, s kapucňou.

Pri prechádzkach pred zimou a vetrom ochráni dieťatko v kočíku zimný fusak a nánožník – ochranný kryt na kočík.

NÁŠ TIP: Veľký výber oblečenia pre deti do narodenia nájdete v eshopoch FEEDO.sk a ABOUTYOU.sk 

Ako v zime obliekať dieťa od 1 do 2 rokov

Aj deti vo veku od 1 do 2 rokov odporúčame v zime obliekať do 3 vrstiev. Poslednou vrstvou by mala byť zimná kombinéza alebo otepľovačky s vetrovkou.

Pri výbere detskej kombinézy na zimu by ste mali venovať pozornosť kvalite materiálu, nepriepustnosti, izolácii a spôsobe čistenia. Nohavice pre najmenšie by ste mali vedieť rozopnúť z vnútornej strany po celej dĺžke. Uľahčí vám to prípadné prebaľovanie.

Zimný overal by mal tesne priliehať k zápästiam a členkom dieťaťa, čím sa zabráni preniknutiu studeného vzduchu k detskému telu. Kapucňa chráni pred chladom a vetrom nielen hlavu, ale aj krk.

Čo obliecť v zime dieťaťu vo veku 2 – 3 roky

Vo veku 2-3 rokov sa dieťa spravidla začína obliekať samo a tomu by ste mali prispôsobiť aj typ zimného oblečenia. Oblečenie stále vrstvíme. Do detského šatníka by ste mali zaradiť bavlnené tielka alebo nátelníky s dlhým rukávom, ktoré budete dieťaťu obliekať pod dlhorukávové tričká.

Pančušky, legíny, tepláky a svetre či mikiny sú ideálnym oblečením pod detské zimné overaly.

Mnoho rodičov v tomto veku z praktických dôvodov už uprednostňuje otepľovačky s vetrovkou. Samostatné otepľovačky uľahčujú dieťaťu chodiť na toaletu. Aby sa dieťa ihneď nespotilo, keď vstúpi do miestnosti, stačí mu vyzliecť vetrovku.

Pri výbere detskej zimnej vetrovky si všímajte dĺžku zadnej časti. Tá by mala byť dostatočne dlhá, aby chránila chrbát dieťaťa aj v prípade, že si dieťa čupne.

Voľba zimného oblečenia závisí od teploty. Pri teplote od -5 do +5 ° C oblečenie dieťaťa zahŕňa tielko, tričko s dlhým rukávom, pančušky, tenšiu mikinu, zimnú kombinézu, čiapku, nákrčník alebo šál a rukavice.

Tipy, ako obliekať dieťa v zime

Pri veľmi nízkych teplotách môžete dieťaťu obliecť termo prádlo, ktoré vytvára ochrannú tepelnú vrstvu na tela dieťaťa a navyše odstraňuje vlhkosť. Termo spodná bielizeň je vyrobená zo syntetických materiálov a vlny.

Syntetická látka znižuje teplo, ale je schopná odstrániť prebytočnú vlhkosť. Vlna naopak dobre zohrieva, ale zachováva vlhkosť.

Keď je dieťa alergické na vlnu, potom termo spodná bielizeň nemusí byť pre neho vhodná. V takom prípade dieťaťu zabezpečte tričko s dlhými rukávmi z ľanu alebo bavlny so zmesou syntetických látok. Čisto bavlnenú spodnú bielizeň sa v zime neodporúča používať, pretože bavlna ​​absorbuje dobre vlhkosť a ochladzuje.

Pri teplote -5 až -10 ° С sa do predchádzajúcej sady zimných odevov pridáva ešte jedna vrstva (napríklad tenšia mikina, pulóver alebo syntetický rolák). Na bavlnené ponožky je dobré navyše nosiť ponožky z vlny.

V prípade, že je zima skutočne studená a teploty klesnú pod -10 °C  dostatočne studená, oblečte dieťaťu ešte jednu vrstvu naviac. Zvoliť môžete napríklad oblečenie z rúna alebo mäkkého fleesu. Pri výbere rukavíc uprednostnite kožušinové alebo vlnené rukavice.

3 tipy na záver, ako obliekať dieťa v zime

  1. Najväčšie straty tepla sú na hlave, rukách a nohách. Preto dbajte na to, aby vaše dieťa malo teplú čiapku, poprípade kapucňu, šál, teplé palčiaky a teplú obuv.
  2. Keď vstúpite s dieťaťom do miestnosti, okamžite odstráňte vrchné oblečenie: čiapku, šál, kombinézu, vetrovku, aby sa dieťa nezačalo potiť a neprehrialo sa.
  3. Ak sa chystáte na prechádzku, prví sa oblečte vy a dieťa až potom, aby vaše dieťa nešlo von už spotené.

Ako vonku zistiť či dieťaťu nie je zima alebo naopak teplo?

S vaším dieťaťom je všetko v poriadku, ak má:

  • ružové líce – to znamená, že krv cirkuluje normálne;
  • chladný nos a líca (ale nie ľadové);
  • chladné ruky, zadok a chrbát (ale znova, nie ľadové); dieťa sa nesťažuje na chlad.

Ak je dieťaťu zima, môže mať:

  • červený nos a bledú tvár;
  •  studený krk, nos, ruky nad dlaňou;
  • ľadové nohy (často aj kvôli príliš tesným topánkam);
  •  samotné dieťa hovorí, že mu je zima.

Vaše dieťa je prehriate a spotené, keď:

  • má teplú tvár aj pri teplote nižšej ako -8 ° C;
  • veľmi teplý a mokrý krk a chrbát;
  • príliš teplé ruky a nohy
  • je nepokojné

Správne zvolené oblečenie dieťaťa v zime je veľmi dôležité pri prevencii prechladnutia.

4.7/5 - (4 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here