Vyberte pre deti dokonalú stavebnicu

2853

Stavebnica je jednou z hračiek, ktorú milujú všetky deti. Zorientovať sa však v obrovskom sortimente, robí mnohým rodičom problém, preto si prečítajte, ako vybrať dokonalú stavebnicu pre vaše dieťa.

Stavebnica je skvelým darčekom pre všetky vekové kategórie detí. Deťom ňou darujete nielen hodiny zábavy a spoločne strávených chvíľ, ale tiež prispejete k ich rozvoju. Stavebnica patrí k hračkám, ktoré dieťa po chvíľke hry určite neomrzia, pretože deti sa dokážu so správne zvolenou stavebnicou hrať veľmi dlhú dobu.

8 dôvodov, prečo kúpiť stavebnicu pre dieťa

 1. Detská stavebnica poskytuje veľa príležitostí pre hry a vývoj dieťaťa.
 2. Stavebnica je univerzálna hračka, ktorú obľubujú chlapci aj dievčatá.
 3. Pri hre si dieťa rozvíja predstavivosť, fantáziu, tvorivosť, logiku, schopnosť systematicky premýšľať.
 4. Dieťa si cvičí jemnú motoriku, priestorové myslenie, presnosť a trpezlivosť . Učí sa rozlišovať pojmy malý /  veľký, nízky / vysoký a podobne.
 5. Deti sa učia aktívne myslieť, získavajú technické zručnosti a nezávislosť.
 6. Stavebnice sú viacúčelové a variabilné.
 7. Stavebnicu viete neustále dopĺňať  o nové sady bez obáv, žeby ste dieliky nevedeli pospájať. Mnohokrát sú kompatibilné stavebnice rôznych značiek. Napríklad Lego kocky môžete doplniť o stavebnice Big.
 8. Stavebnicu viete vybrať podľa veku dieťaťa, ale tiež podľa jeho preferencií.

Aká je dokonalá stavebnica?

1. Kvalitná

Za kvalitnú stavebnicu zaplatíte samozrejme viac ako za lacné produkty z Číny, ale investovať do kvality sa určite oplatí. Skladanie patrí medzi obľúbené činnosti detí v rôznom veku, a tak stavebnica patrí medzi hračky, na ktoré určite nebude padať prach. Navyše, neskôr kvalitná stavebnica poslúži aj mladším súrodencom alebo deťom vašich príbuzných či priateľov.

To však neznamená, že musíte kupovať najdrahšie stavebnice na trhu, pretože v ponuke nájdete aj slovenské alebo české stavebnice, ktoré spĺňajú všetky európske normy kvality a bezpečnosti.

2. Zodpovedá veku a vývojovej úrovni dieťaťa

Pri kúpe stavebnice si všímajte výrobcom odporúčaný vek, ale tiež vezmite do úvahy úroveň vývoja vášho dieťaťa. Stáva sa, že dieťa predstihuje vo vývoji svojich vrstovníkov a modely, ktoré zaujímajú deti v jeho veku sa stávajú pre dieťa nezaujímavé.

Pri nákupe stavebnice pre malé deti si všímajte prítomnosť malých dielikov. Deti do 3 rokov majú stále tendenciu vkladať si kúsky stavebnice do úst, nosa či uší, čo môže spôsobiť potom vážne zdravotné komplikácie.

Feedo.sk: Hračky

3. Variabilná

Od veku a vývojovej úrovne dieťaťa úzko súvisí aj počet dielikov v balení. Malé deti sa dokážu zahrať aj s niekoľkými dielikmi( 8 -10 kusov), ale neskôr túžia po ďalších. Preto dieťaťu vyberajte stavebnicu, ku ktorej budete vedieť jednoducho dokúpiť ďalšie súpravy.

4. Rozmanitá

Rozmanitá ponuka modelov inšpiruje deti k ďalšej hre a skladaniu. Z pestrej ponuky modelov, potom nemáte ani vy problém vybrať stavebnicu, ktorá vaše dieťa očarí. Čím pestrejšia ponuka, tým dlhšie sa dieťa dokáže so stavebnicou zahrať. Túto skutočnosť si uvedomuje mnoho výrobcov, ale prvenstvo patrí stavebniciam Lego.

Stavebnica pre deti podľa veku

5. V prirodzených farbách

Harmonické kombinácie a prechody farieb prispievajú k formovaniu estetického vnímania reality. Vyhýbajte sa neprirodzeným a krikľavým farbám, ktoré zvyčajne obsahujú toxické látky. Ak vyberáte stavebnicu s figúrkami zvieratiek, postavičiek, uprednostnite prirodzené sfarbenie. Teda psík by nemal byť ružový a mača fialové. Dieliky by mali byť farebne pestré, ale v jemných odtieňoch.

6. Ľahko spájateľná

Dieťa by nemalo vynakladať veľké úsilie pri spájaní či rozkladaní dielikov. Platí to najmä pre stavebnice so skrutkami a mini dielikmi.

7. Bezpečná

Detská stavebnica musí byť vyrobená z neškodných materiálov. Venujte pozornosť náteru a kvalite spracovania. Farba sa nesmie z kociek olupovať ani púšťať pri kontakte so slinami či vodou. Pri drevených stavebniciach musí byť povrch každého dielika hladký, aby si dieťa pri hre nezadrelo triesku.

Ak sa pri hre niektorý dielik poškodí, ihneď ho zlikvidujte. Prasknuté alebo iným spôsobom poškodené súčasti stavebnice predstavujú pre dieťa riziko poranenia. Deti do 3 rokov majte pri hre so stavebnicou vždy pod dohľadom.

8. Zohľadňuje želanie dieťaťa

Záujmy detí sú odlišné, preto pri výbere stavebnice vezmite do úvahy záujmy a želanie vášho dieťaťa. Moderní výrobcovia ponúkajú širokú škálu tém, ako zoologické záhrady, farmy, astronomické stanice, autá, lietadlá, domy a oveľa viac.

Môžete siahnuť tiež po univerzálnej stavebnici z ktorej si deti vedia postaviť dom alebo pevnosť, alebo vyberať stavebnicu podľa pohlavia dieťaťa. Chlapcov fascinujú stavebné stroje, autá, lode, policajné a hasičské stanice. Naopak, dievčatá dávajú prednosť stavebniciam s obľúbenou rozprávkou alebo seriálovou hrdinkou.

Nezabudnite, že najmenšie deti potrebujú pri hre ešte vašu pomoc. Ukážte im, ako sa jednotlivé dieliky spájajú, rozpájajú, ako sa so stavebnicou môžu hrať. Staršie deti už vašu pomoc budú potrebovať len výnimočne, pretože budú schopné postupovať pri skladaní podľa návodu.

U starších detí budia pozornosť magnetické a elektronické stavebnice a drevené modely budov, lietadiel, lodí.

Stavebnice odporúčame nakupovať v overených internetových obchodoch so širokou ponukou, bohatými skladovými zásobami a dobrými cenami – alza.sk, hej.sk, feedo.sk.

Druhy detských stavebníc

Kocky

Mäkké kocky prvá stavebnica

Prvá stavebnica, s ktorou príde dieťa do styku sú bežné kocky. Môžu byť  z dreva, plastu, PVC alebo látkové.

Pri výbere zamerajte svoju pozornosť predovšetkým na veľkosť jednotlivých dielikov a bezpečnosť materiálového zloženia, pretože malé deti majú silnú potrebu skúmať všetko ešte prostredníctvom úst. Stavebnice pre najmenšie deti musia mať oblé hrany a povrch dielikov musí byť starostlivo opracovaný, aby neprišlo k zraneniu dieťatka.

Mäkké kocky potrebujú pravidelnú starostlivosť. Kocky z PVC pravidelne umývajte vlažnou vodou, drevené utierajte vlhkou handričkou a textilné musíte prať.

 Drevená stavebnica

Stavebnice vyrobené z dreva sú opäť veľmi populárne. Drevené stavebnice sú šetrné k životnému prostrediu. Dielce z dreva sú stabilné, pevné, nekĺžu, čo uľahčuje dieťaťu stavanie.

Okrem klasických kociek nájdete medzi drevenými stavebnicami rôzne pyramídy, guľôčkové dráhy, súpravy s vláčikmi a koľajnicami, farmu so zvieratkami.

Pre staršie deti sú k dispozícii drevené stavebnice, kde jednotlivé časti spájate špeciálnym lepidlom. Populárne sú drevené modely domov, lodí, lietadiel.

Drevená stavebnica pre deti Walachia
WALACHIA Horská búda

V ponuke nájdete stavebnice z dreva pre deti rôzneho veku. Pre trojročné dieťa bude zaujímavé postaviť si drevenú guľôčkovú dráhu Bino a spúšťať po nej guľôčky.

Drevená guľôčková dráha Bino stavebnica pre deti od 3 rokov
Bino Stavebnica – guličková dráha 66 ks

Skladanie modelov lodí, lietadiel, rakiet a automobilov, ktoré sú mini kópiou skutočných prototypov zaujmú predovšetkým chlapcov vo veku od 10 rokov.

Pri výbere drevenej stavebnice uprednostňujte tie, ktoré sú vyrobené z borovice, brezy alebo dubového dreva. Náklady sú síce vyššie, ale kvalita zodpovedá nákladom. Pozornosť venujte kvalite opracovania a použitému náteru. Farba a lak musia byť ekologické, teda bez akýchkoľvek toxických prvkov.

Zaujímavou voľbou sú stavebnice Bioblo. Tieto rôznofarebné doštičky ponúkajú veľa skvelej zábavy. Vďaka unikátnej výplni v tvare včelieho plástu môžete jednotlivé dieliky použiť napríklad ako bublifuk, vytvárať rôzne stavby či stavať vlastné umelecké diela podľa vlastnej fantázie. Stačí na vytvorenú stavbu posvietiť alebo si vytvoriť vlastné tienidlo na lampičku a budete okamžite očarení hrou svetiel a farieb.

Detská stavebnica Bioblo
Bioblo Big box 340 dielikov

Stavebnice Bioblo kúpite na alza.sk.

Stavebnica z plastu

Medzi najpopulárnejšie detské stavebnice patria stavebnice z plastu. Plastové stavebnice sú ľahké, farebné a tematicky rôznorodé. V súpravách môžu byť figúrky ľudí a zvierat, rôzne nástroje a predmety používané v stavebníctve, a tak sa skladanie a hra približujú realite.

Medzi najobľúbenejšie plastové stavebnice patria LEGO a Playmobil. Pri týchto 2 značkách máte istotu, že dávate dieťaťu kvalitnú a bezpečnú hračku. Lacnejšou verziou je nemecká stavebnica BIG, ktorú viete kombinovať s kockami Lego.

BIG stavebnica pre najmenších Máša
BIG PlayBIG Bloxx Máša a medveď

Výbornou voľbou medzi tradičnými stavebnicami je česká stavebnica Seva.

Pozrite si viac plastových stavebníc

Stavebnice Lego, Playmobil a BIG majú však aj svoje malé mínusy. Keďže sa vyrábajú v tematických sadách, dieťa z nich vie postaviť len jeden konkrétny model. Navyše, pri skladaní musí dieťa postupovať striktne podľa návodu. Avšak rozšírením stavebnice o ďalšie modely, získa dieťa ďalšie možnosti pre skladanie, uplatnenie vlastnej tvorivosti pri skladaní i hre.

Pri kúpe plastovej stavebnice venujte pozornosť kvalite materiálu a použitým farbám. Je veľmi dôležité, aby dieťa dokázalo bez vašej pomoci dieliky spájať aj rozložiť. Veľkosť jednotlivých častí stavebnice musí zodpovedať veku dieťaťa. Pre deti do 3 rokov sú malé dieliky nebezpečné, pretože dieťa ich môže prehltnúť. Na 2. strane pre deti od 6 rokov sú už veľké kocky v stavebnici nezaujímavé.

Kovové stavebnice

Pre deti od piatich rokov sa vyrábajú kovové stavebnice. Kovové stavebnice sú sofistikované modely. Po zložení ich dieťa môže využiť pri ďalších hrách, pretože mnohé z nich majú praktické funkcie.

V stavebnici nájdete skrutky, matice, kolesá, dosky, skrutkovače, kľúče a podobne. Zložiť z nich dokážete rôzne stavebné a poľnohospodárske stroje či dopravné prostriedky. Pri skladaní môže dieťa postupovať najskôr podľa návodu, neskôr podľa vlastnej predstavivosti. Jediným obmedzením tohto typu stavebnice je počet dielikov, ktoré má dieťa k dispozícii.

Meccano kovová stavebnica pre deti
Meccano stavebnica 10v1 Race Truck

Hra s kovovou stavebnicou rozvíja fantáziu, pamäť, logické myslenie, trpezlivosť a prispieva k získaniu motorických zručností. Okrem tradičnej českej stavebnice Merkur sú populárne tiež stavebnice anglickej značky Meccano. Vybrať si môžete modely automobilov, lietadiel, lodí, zvierat, budov a dokonca aj prevádzkových robotov.

Meccano kovová stavebnica pre deti
Meccano stavebnica 10v1 Race Truck

Magnetická stavebnica

Magnetické stavebnice sú zaujímavé pre deti rôzneho veku. Prvky stavebnice sa spájajú pomocou magnetov. Pre deti od 1 roka sú veľmi zaujímavé magnetické kocky a tabuľky s magnetkami rôznych geometrických tvarov, z ktorých si dieťa vie skladať domy, postavy podľa vlastnej fantázie.

Magnetická stavebnica Detoa
Detoa Magnetické puzzle

Medzi zaujímavé magnetické stavebnice patria aj rôzne mozaiky, kde si dieťa môže vyskladať obrázok buď pomocou predlohy, alebo svojej fantázie. Možnosť uplatniť kreativitu a zároveň príležitosť pre ďalšie hry detí poskytujú magnetické knihy.

Teddies magnetická stavebnica Kniha módna kniha
Teddies Magnetická módna kniha s doplnkami

Pri magnetických stavebniciach musíme spomenúť švajčiarsku stavebnicu Geomag a stavebnicu Magformers. Obe značky neustále rozširujú svoj sortiment, čím dávajú deťom mnoho príležitostí pre hru a ich rozvoj.

Stavebnice Magformers nájdete na alza.sk.

Deti do 3 rokov majte pri hre s magnetickou stavebnicou vždy pod dohľadom, pretože prehltnutie magnetu môže mať vážne dôsledky.

Elektronická stavebnica

Elektronická stavebnica sa stáva zaujímavá pre deti aj rodičov, ktorí chcú získať nové vedomosti, znalosti a praktické skúsenosti v oblastiach elektroniky, mechatroniky, fyziky a robotiky. Pomocou aj najjednoduchšej sady môžete vytvoriť desiatky elektronických modelov bez spájkovania, s farebnými svetielkami a tónovým bzučiakom

Elektronické stavebnice sa navzájom líšia nielen svojím zložením, ale tiež zložitosťou, a preto berte pri výbere do úvahy vek, zručnosti a vedomosti vášho dieťaťa.

Elektronická stavebnica Boffin

Medzi elektronickými stavebnicami má svoje pevné miesto aj stavebnica Boffin. V základnej ponuke sú štyri stavebnice: Boffin 100 , Boffin 300, Boffin 500, Boffin 750. Číslo znamená počet projektov, ktoré sa dajú s jednotlivými stavebnicami zostaviť. Každá vyššia stavebnica obsahuje súčiastky a teda aj projekty z tej nižšej + ďalšie naviac. Stavebnice sú napájané štandardnými tužkovými batériami (2 alebo 4AA batérie) a umožňujú zostavenie vlastných projektov, nezávisle od tých, ktoré sú uvedené a podrobne popísané v manuáli.

Elektronická stavebnica Boffin

Základom všetkých stavebníc Boffin je doska, na ktorú sa jednotlivé súčiastky jednoducho nacvakávajú. Obvody tvoria batérie, solárne panely, motorky, LED diódy, žiarovky a ďalšie spotrebiče, ktoré sú rôznymi spôsobmi spínané. Po zostavení si dieťa potom ľahko skontroluje, či všetko funguje, ako má, a či je všetko správne spojené. Jednotlivé súčiastky sú od seba farebne odlíšené a popísané, aby nedochádzalo k zámenám pri zostavovaní.

Elektronickú stavebnicu Boffin nájdete napríklad v ponuke obchodu alza.sk.

Výber stavebnice podľa veku dieťa

Stavebnice nám výrobcovia ponúkajú pre deti všetkých vekových kategórií. Existujú stavebnice pre najmenších, pre staršie deti, pre teenagerov a dokonca pre dospelých.Líšia sa nielen veľkosťou a počtom stavebných dielikov, ale tiež náročnosťou skladania. Preto pri kúpe detskej stavebnice je vek dieťaťa veľmi dôležitým kritériom.

Stavebnice pre deti do 3 rokov

Od 6 mesiacov môžete dieťatku ponúknuť kocky ušité z látky alebo vyrobené z mäkkého PVC. Kocky sú zvyčajne v pestrých farbách a majú veľké rozmery. Nemajú žiadne ostré hrany a sú mäkké. Pri hre s mäkkými kockami sa dieťa nemôže zraniť a ani ublížiť inému.

Pri hre s farebnými kockami rôznych tvarov si dieťa rozvíja jemnú motoriku, koordináciu oko – ruka, pamäť a pozornosť. Učí sa spoznávať farby, tvary, pojmy malý –  veľký.

Pre deti od 1 roka sa stávajú zaujímavé stavebnice s dopravnými prostriedkami, figúrkami, ale tiež klasické kocky. Keďže deti do 3 rokov ešte stále rady všetko skúmajú aj ústami, dbajte pri výbere detskej stavebnice pre túto vekovú kategóriu na kvalitu.

Detská stavebnica Playmobil
Playmobil stavebnica pre deti

Oblé hrany a rohy, jednoduché spájanie dielikov, bezpečné materiály, hladký povrch a dostatočne veľké dieliky musia byť podmienkou. V opačnom prípade sa dieťa môže pri hre so stavebnicou vážne poraniť a pri vdýchnutí či prehltnutí malých častí hrozí riziko udusenia.

Detské stavebnice pre deti od 3 do 5 rokov

Od 3 rokov bude pre deti zaujímavé zoznámiť sa so stavebnicou s rôznymi dopravnými prostriedkami, zbieraním sád s tematikou, o ktorú dieťa prejavuje záujem. Môžu to byť zvieratká, stavebné stroje, dopravné prostriedky a podobne. Dievčatám sa páčia stavebnice s tematikou obchodu, reštaurácie, lunaparku, v ktorých sa nachádzajú rôzne figúrky pre ďalšie hry.

Detská stavebnica Lego Junior Preteky
Pozrite si viac stavebníc LEGO Juniors

Od 3 rokov sa stávajú pre dieťa zaujímavé aj magnetické stavebnice a rôzne typy guľôčkovej dráhy.

Hubelino Guľôčková dráha  

Stavebnice pre deti od 5 rokov

Predškoláci si rady stavajú rôzne domy a skrýše z vankúšov a prikrývok, a preto sú pre nich zaujímavé stavebnice s tematikou domov, hradov, lodí, pirátov. Dievčatá ešte stále bavia hry so stavebnicami, z ktorých si vedia postaviť zámky, reštauráciu, butik a podobne.

Pre staršie deti a dospievajúcich sú zaujímavé pokročilé série stavebníc ako Lego TechnicMerkur, Boffin, Cobi,  ktoré dokážu plne rozvinúť tvorivé a dizajnérske schopnosti. Modely zostavené z týchto stavebníc sú vybavené množstvom funkčných častí a prvkov. Riadenie, kolesá, zdvíhacie zariadenia a plošiny – to všetko funguje ako skutočné stroje.

Niektoré sady obsahujú prvky na zhotovenie až niekoľkých modelov.

Stavebnica pre dievčatá a pre chlapcov

Záujmy dievčat a chlapcov sa postupne vekom začínajú líšiť. Pozornosť chlapcov pútajú spočiatku stavebnice s tematikou policajtov, hasičov, záchranárov, s rôznymi dopravnými prostriedkami a stavebnými strojmi. Neskôr ich potešíte Lego stavebnicami so série HeroFactory, Star Wars, Mindstrom alebo magnetickými či elektronickými stavebnicami.

Stavebnica LEGO Mindstorms

S Lego Mindstrom zostavíte robota s digitálnym ovládaním 

Dievčatám od 3 rokov radosť spravíte so stavebnicami, z ktorých si vedie dokážu postaviť domček pre bábiky, palác pre princezné, obchod či školu. Medzi veľmi obľúbené stavebnice pre dievčatá patria Lego Friends či Playmobil.

Na čo si dať pri kúpe stavebnice pozor?

Obaly detských stavebníc sú pestré a pútavé, ale vy sústreďte vašu pozornosť na obsah, nie na obal. Veľkosť obalu nie vždy zodpovedá veľkosti stavebnice. Preto si pri kúpe všímajte:

 • počet dielikov a ich veľkosť
 • farbu dielikov
 • výrobcom odporúčaný vek
 • meno výrobcu a kde bola s
 • stavebnica vyrobená
 • značku CE
 • variabilitu
 • kompatibilitu so stavebnicami iného výrobcu

Kvalitná a správne vybraná stavebnica sa stane pre dieťa nielen zdrojom zábavy, ale tiež získavania mnohých užitočných zručností. Ale nezabudnite, že dieťaťu stavebnicu nestačí len darovať, ale je dôležité, aby ste ho naučili so stavebnicou hrať.

Prajeme vám pri výbere najlepšej detskej stavebnice šťastnú ruku a veľa spoločne strávených chvíľ pri skladaní.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho s vašimi priateľmi na Facebooku.

4.9/5 - (8 votes)

4 KOMENTÁRE

 1. nase deti chceli stavebnicu co najvacsiu a tak im deduso kupil tehlicky pre deticky a to je naozaj mega obrovska stavebnica

Comments are closed.